Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Zastosowanie alkanów

Ostatnio komentowane
Mamy jedną, czy wiele pór roku? Zdanie "wylewy, siewy oraz zbiory odpowiadały współcz...
Gość • 2019-09-15 16:17:10
spoczko bardzo
Marco Polo • 2019-09-15 16:04:28
super
ilka • 2019-09-14 18:20:40
refsd
sd • 2019-09-14 10:11:39
Oskarżony o herezję i... ( brak odwagi u autora?)
hus • 2019-09-13 21:58:10
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Alkany znajdują szereg zastosowań w przemyśle – jako składniki  ropy naftowej i gazu ziemnego stanowią podstawowe surowce energetyczne. Oprócz produkcji różnego rodzaju paliw (olej napędowy, benzyna, oleje opałowe, LPG i inne), alkany znajdują szerokie zastosowanie jako lotne rozpuszczalniki organiczne nie mieszające się z wodą. Jako rozpuszczalniki, alkany są wykorzystywane w produkcji farb i lakierów, w syntezie leków oraz innych substancji organicznych o specjalnych właściwościach, a także do zmywania zużytych smarów, klejów i zabrudzeń o charakterze oleistym. Wyższe alkany, ze względu na swoje właściwości fizykochemiczne, znajdują zastosowanie jako oleje i smary.

Paliwa

Alkany są podstawowym składnikiem wszystkich węglowodorowych surowców energetycznych. Metan stanowi ponad 90% objętości gazu ziemnego, natomiast wyższe węglowodory nasycone są głównymi składnikami paliw ropopochodnych: propan i butan w LPG, alkany zawierające od 4 do 12 atomów węgla w benzynie, 8-20 atomów węgla w oleju napędowym,  14-20 atomów węgla – w oleju opałowym. Zawierający wyższe węglowodory mazut stosowany jest jako paliwo dla statków (w niskoobrotowych silnikach tłokowych oraz kotłach parowych), a także

Polecamy również:

  • Izomeria alkanów – izomery konstytucyjne – przykłady, zadania

    Izomery to związki chemiczne posiadające taki sam skład pierwiastkowy, ale różniące się strukturą chemiczną. Zależnie od różnicy w strukturze, wyróżniamy różne typy izomerii, np. izomerię konstytucyjną, izomerię przestrzenną czy izomerię optyczną. Więcej »

  • Chiralność i izomeria przestrzenna alkanów

    Oprócz izomerii konstytucyjnej, drugim ważnym rodzajem izomerii jest izomeria przestrzenna. Izomery przestrzenne to związki, które mają taki sam wzór sumaryczny, taki sam szkielet węglowy, te same grupy funkcyjne (położone tak samo), ale różnią się budową przestrzenną... Więcej »

  • Spalanie alkanów

    Alkany spalają się w zalezoności od ilości dostępnego tlenu do wody i dwutlenku węgla, wody i tlenku węgla lub wody i sadzy. Więcej »

Komentarze (1)
3 + 4 =
Komentarze
GrzeN!o • 2019-03-04 12:54:35
Jest ok.