Wije

Wije są rozpowszechniona grupą lądowych stawonogów. Ich ciało zbudowane jest z głowy i długiego segmentowanego tułowia z niewyodrębnionym odwłokiem (niektórzy badacze są zdania, iż w ciele wijów możemy wyrazić głowę, tułów, który tworzą 3 segmenty znajdujące się bezpośrednio za głową oraz stanowiący resztę ciała rozbudowany odwłok z odnóżami). Tułów może być walcowaty lub spłaszczony. Znajdują się na nim drobne, członowane odnóża kroczne (jedna lub dwie pary na pojedynczym segmencie).

Wije wspólne z owadami należą do tchawkodysznych, oddychają więc za pomocą tchawek. Narządem wydalniczym są cewki Malpighiego. Układ nerwowy typu drabinkowego przypomina budową układ pierścienic. Posiadają oczy proste (wyjątkowo oczy złożone). Są na ogół rozdzielnopłciowe. Najczęściej przechodzą rozwój prosty.

Wije mogą być drapieżnikami lub roślinożercami. W zależności od liczby odnóży dzielimy je na jednoparce, zwane inaczej parecznikami (jedna para odnóży na każdym segmencie) i dwuparce (dwie pary odnóży na każdym segmencie).

Pareczniki prowadzą drapieżny tryb życia. W naszej faunie przedstawicielem jednoparców jest pospolicie spotykany wij drewniak (niekiedy błędnie nazywany stonogą), który wstępuje pod kamieniami lub w spróchniałym drewnie. Wije posiadają szczękonóża (powstałe z przekształcenia pierwszej pary odnóży) zaopatrzone w gruczoł jadowy, które służą do chwytania ofiar. Dzięki nim wije mogą schwytać nawet drobne kręgowce. Odnóża ostatniej pary mogą pełnić funkcje zmysłowe.

Wij drewniak
Wij drewniak/Darkone (09.08.2005)/commons.wikimedia.org

Dwuparce prowadzą roślinożerny tryb życia lub są saprofagami. Mają wydłużone walcowate ciało. Przedstawicielem dwuparców są krocionogi, które żyją w wilgotnym środowisku. Ich pokarmem są rośliny i gnijące szczątki organiczne. Żerują nocą, a dzień spędzają w ukryciu. Niektóre z nich mogą rozmnażać się w sposób partenogenetyczny.

Przedstawicel dwuparaców (Tachypodoiulus niger)
Przedstawicel dwuparaców (Tachypodoiulus niger)/Stemonitis(28.0.2008)/
commons.wikimedia.org

Znaczenie wijów:

• wije, które odżywiają się martwymi szczątkami organicznymi czynią je bardziej dostępnymi dla reducentów przez co uczestniczą w obiegu materii w przyrodzie;

• wije drapieżne regulują liczebność innych zwierząt, którymi się odżywiają;

Polecamy również:

  • Stawonogi - czynności życiowe, rozmnażanie i rozwój

    Układ pokarmowy Układ pokarmowy zbudowany jest z trzech odcinków: jelita przedniego, środkowego i tylnego (jelito przednie i tylne wysłane chityną, wchłanianie odbywa się więc tylko w jelicie środkowym). Rozpoczyna się otworem gębowym (otoczonym aparatem gębowym u owadów), dalej znajduje się jama... Więcej »

  • Pajęczaki

    Pajęczaki to zróżnicowana grupa stawonogów lądowych. Ich ciała zbudowane jest z głowotułowia (powstałego przez zrośnięcia się głowy z tułowiem) oraz odwłoka, który różni się budową oraz sposobem połączenia z resztą ciała u różnych przedstawicieli. Może być... Więcej »

  • Skorupiaki

    Skorupiaki to liczna grupa stawonogów zamieszkujących głównie środowisko wodne (słone i słodkie), rzadziej wilgotne środowiska lądowe a wyjątkowo powierzchnię lub wnętrze ciała innych organizmów. Na ogół są wolno żyjące, choć występuje też i formy osiadłe (pąkle). Więcej »

  • Owady

    Owady są najliczniejszą grupą wśród stawonogów występującą główne na lądzie, choć niektóre z nich wtórnie przystosowały się do życia w wodzie. Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 3 + 3 =
stefan
2021-02-03 15:05:01
Wszystko to nie prawda
twój stary
2021-02-03 15:04:27
Słabe
Ostatnio komentowane
Yyytf
• 2024-10-04 09:18:36
Masz
• 2024-09-27 07:49:55
Dziękuję za krótką acz treściwą syntezę :)
• 2024-09-24 21:14:03
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34