Układ krwionośny i oddychanie ptaków

Krążenie krwi u ptaków

Patki posiadają zamknięty układ krwionośny. Składa się on z dwóch obiegów krwidużego i małego (płucnego). Budową przypomina układ krwionośny gadów. Zmiany następują w sercu. Serce składa się z dwóch przedsionków (prawego i lewego) oraz dwóch komór (prawej i lewej). Dzięki temu krew natlenowana jest całkowicie oddzielona w sercu od odtlenowanej. Ponadto u ptaków występuje tylko prawy łuk aorty. Erytrocyty posiadają jądra komórkowe (u ssaków są bezjądrzaste).

małym obiegu odtlenowana krew z prawej komory płynie tętnicami płucnymi w kierunku płuc, gdzie zachodzi wymiana gazowa (pobierany jest tlen, a oddawany dwutlenek węgla). Krew natlenowana żyłami płucnymi wraca do lewego przedsionka serca, skąd przepływa do lewej komory. W dużym obiegu natlenowana krew z lewej komory wypływa aortą i dalej tętnicami rozprowadzana jest po ciele (dostarcza tlen do komórek). Następnie krew odtlenowana (z dwutlenkiem węgla) płynie żyałami do prawego przedsionka serca.

Oddychanie ptaków:

Układ oddechowy ptaków skład się z dróg oddechowychpłuc i worków powietrznych. Powietrze przez nozdrzagardzielkrtań, długą tchawicę oskrzela dostaje się do płuc. W krtani możemy wyróżnić część oddechową (górną, która oddziela gardziel od tchawicy) i głosową (dolną, która służy do wydawania dźwięków). Oskrzela mają połączenia z workami powietrznymi, które pełnią rolę magazynów powietrza. Worki powietrzne, których łącznie jest dziewięć, są zróżnicowane na przednie i tylne. Wypełniają one wolne przestrzenie między narządami i wnikają do kości. Płuca maja niezbyt duże rozmiary i są stosunkowo mało elastyczne. Zbudowane są z dużej liczby cieniutkich kanalików oplecionych przez naczynia włosowate. Dzięki obecności worków powietrznych u ptaków występuje odmienny od innych kręgowców sposób wentylacji płuc, który nazywamy podwójnym oddychaniem. Polega on na tym że zarówno w czasie wdechu jak i wydechu świeże powietrze przechodzi przez płuca.

Układ oddechowy ptaków
Układ oddechowy ptaków

Mechanizm podwójnego oddychania:

W czasie wdechu świeże powietrze rozdziela się na dwa strumienie. Większa jego część (ok. 75%) omijając płuca napełnia tylne worki powietrzne, pozostała zaś (25%) dostaje się bezpośrednio do płuc. Tutaj następuje wymiana gazowa i zużyte powietrze napełnia worki przednie. W momencie wydechu worki się zapadają i powietrze pozbawione tlenu z worków przednich wydostaje się przez oskrzela i tchawicę. Również świeże powietrze przechodzi z worków tylnych do płuc (wymiana gazowa) i dalej przez oskrzela na zewnątrz ciała.

Wentylacja płuc odbywa się dzięki ruchom klatki piersiowej, a w czasie lotu ptaka związana jest także z wymachami skrzydeł.

Polecamy również:

 • Budowa i szkielet ptaka

  Ptaki mają opływowe ciało, które składa się z głowy, szyi, tułowia, skrzydeł oraz kończyn dolnych. Głowa ptaków jest zakończona rogowym dziobem powstałym z przekształconych szczęk. W zależności od trybu życia i sposobu zdobywania pokarmu dzioby... Więcej »

 • Układ pokarmowy, wydalniczy i nerwowy ptaków

  Układ pokarmowy ptaków składa się z bezzębnej jamy gębowej, gardzieli, przełyku, wola, dwuczęściowego żołądka i jelita (do którego w przednim odcinku uchodzi trzustka i wątroba) zakończonego kloaką. Więcej »

 • Rozmnażanie i rozwój ptaków

  Wszystkie ptaki są rozdzielnopłciowe. Zapłodnienie jest wewnętrzne, choć tylko nieliczne samce posiadają narząd kopulacyjny wynicowany z kloaki. Więcej »

 • Przystosowanie ptaków do lotu

  1. Aerodynamiczny kształt ciała pomaga w pokonaniu oporu powietrza;2. Przekształcenie kończyn przednich w skrzydła, które tworzą powierzchnię lotną; Więcej »

 • Gatunki ptaków

  Ptaki bezgrzebieniowe to ptaki pozbawione grzebienia na mostku, które mają uwstecznione skrzydła. Są nielotami. Zaliczamy tutaj:• kiwi• strusie Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
dodawanie
mrkesg • 2021-12-02 12:08:28
nice
Katto • 2021-12-01 09:44:14
To super że nagle Rz zmienia się w Rs bez żadnego powodu :/
Anonim • 2021-11-28 11:37:17
Git
Franek to nie ja • 2021-11-27 17:22:35
Spoko
Kowal • 2021-11-24 18:52:36