Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kościół - jeden, święty, apostolski

Ostatnio komentowane
Pawle, dziękujemy za zwrócenie uwagi - tekst został już poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:23:54
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:31:24
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kościół – Świątynia Ducha Świętego

Zadaniem Ducha Świętego jest przygotowanie ludzi do komunii z Bogiem oraz obdarzenie łaską, aby mogli oni zbliżyć się do Chrystusa. To dzięki Duchowi Świętemu człowiek może zrozumieć śmierć i zmartwychwstanie Jezusa, sens Jego słów oraz posłannictwa.

Duch Święty powoduje nie tylko zespolenie między Bogiem a człowiekiem, ale też prowadzi ludzi do jedności między sobą. W Nim wszyscy są jednym. Wszyscy wierzący tworzą jedno Ciało, duchową jedność. Dzieje się to za sprawą Kościoła, który dysponuje odpowiednimi sakramentami – dzięki nim może udzielać Ducha Świętego każdemu człowiekowi.

Czym jest nasz duch, to znaczy nasza dusza, dla członków ciała, tym jest Duch Święty dla członków Chrystusa, dla Ciała Chrystusa, którym jest Kościół. (Św. Augustyn, Sermones, 267, 4: PL 38, 1231 D)

Dzięki Duchowi utrzymana zostaje łączność między Kościołem – Ciałem, a Chrystusem – Głową. Z tego powodu Kościół nazywany jest „świątynią Boga żywego” (2 Kor 6,16). On bowiem zapewnia chrześcijanom zjednoczenie z ich Panem. Nie ma Kościoła bez Ducha Świętego. To On buduje Ciało przez Słowo Boże, chrzest, sakramenty, łaskę, cnoty oraz charyzmaty.

Kościół – jeden, święty, a

Polecamy również:

 • Biblijne obrazy Kościoła

  W Piśmie Świętym nie ma bezpośredniej wykładni dotyczącej Kościoła, jednak zawiera ono wiele obrazów i figur, które pozwalają nam zrozumieć, czym Kościół jest. Są one jego symbolami. Więcej »

 • Co to jest Kościół powszechny?

  Kościół Katolicki to Kościół powszechny, czyli uniwersalny, cały, zupełny. Ową powszechność można rozumieć na dwa sposoby. Po pierwsze Kościół jest powszechny, ponieważ jest w nim sam Jezus Chrystus. Kościół jako Ciało Chrystusa stanowi jedność z Głową. Więcej »

 • Lud Boży

  Początkowo określenie „Lud Boży” dotyczyło Izraela jako narodu wybranego przez Boga, z którym związany był specjalnym przymierzem. Więcej »

 • Kościół Ciałem Chrystusa

  Porównanie Kościoła do ciała służy wyrażeniu wewnętrznej więzi Kościoła z Chrystusem. Kościół nie jest tylko wspólnotą ludzi, która gromadzi się wokół Chrystusa, ale jest wspólnotą, która jednoczy się z Nim w Jego Ciele. Więcej »

 • Kościół jako wspólnota

  Wspólnotą nazywa się zjednoczonych przez jedną wiarę, modlitwę i posługę chrześcijan. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 2 =