Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Jezus - nauczyciel - strona 4

odwetu „Oko za oko, ząb za ząb” - A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi! (Mt 5, 39). Nawoływał również do miłości nieprzyjaciół. Podkreślał, że nie należy czynić niczego na pokaz, ani troszczyć się za bardzo o ziemskie życie, swój przybytek i bogactwo ( Nie możecie służyć Bogu i Mamonie Mt 6,24). Postulował powściągliwość w sądzeniu oraz wytrwałość w modlitwie, a także kierowanie się wobec bliźniego zasadą Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie (Mt 6,12). Na końcu swojej mowy Jezus ostrzegł przed fałszywymi prorokami.

Przypowieści

Jezus w swoim nauczaniu posługiwał się przypowieściami. Dzięki temu było mu łatwiej trafić do ludu: Dlatego mówię do nich w przypowieściach, że otwartymi oczami nie widzą i otwartymi uszami nie słyszą ani nie rozumieją (Mt 13,13). Przypowieść przybliża człowiekowi prawdę abstrakcyjną przedstawiając ją za pomocą obrazów zaczerpniętych z życia codziennego. Ten sposób mówienia obrał Jezusa, gdy głosił naukę o Królestwie Bożym. Tylko uczniowie mieli przywilej poznawania prawdy bezpośrednio: Lecz szczęśliwe oczy wasze, że widzą, i uszy wasze, że słyszą.

Zobacz również

 • Jezus - postać historyczna

  Postać Jezusa Chrystusa była przedmiotem refleksji nie tylko teologów, ale również historyków. Usiłowali oni odpowiedzieć na pytanie: „Czy Jezus naprawdę istniał?”

  Więcej
 • Jezus - Syn Boży

  Jezus Chrystus jest Synem Bożym, jest Tym, który od Boga wyszedł (J 13, 3) i przyszedł w ciele (1J 4, 2).

  Więcej
 • Jezus - człowiek

  Jednym z podstawowych dogmatów wiary chrześcijańskiej jest przekonanie, że Jezus Chrystus, który jest Synem Bożym, stał się człowiekiem, aby umrzeć na krzyżu i odkupić grzechy wszystkich ludzi.

  Więcej
 • Chrystus - Zbawiciel i Odkupiciel

  Imię Jezus oznacza w języku hebrajskim „Bóg zbawia”. Zostaje ono nadane Synowi Bożemu jeszcze przed narodzinami.

  Więcej
 • Powtórne przyjście Jezusa - paruzja

  Chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Chrystusa zwanego paruzją. Owo ponowne pojawienie się Syna Bożego na Ziemi będzie równoznaczne z dopełnieniem historii świata.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28