Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Charakterystyka Zbyszka z Bogdańca - strona 3

Ostatnio komentowane
dzięki
Sasha • 2019-11-12 21:20:42
2+2*2-8+12-195883+20984023495+26x-16x+1902349x=?x
jprdl • 2019-11-12 17:21:46
Dzięki haha
roxiii • 2019-11-12 16:35:43
aha ok nie o to mi chodziło w wyszukiwarce XDDD
kreatywna nazwa • 2019-11-12 14:39:41
ok
m • 2019-11-12 13:59:33
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

stał się człowiekiem bardziej wyważonym i rozsądnym. Wprawdzie nie utracił dawnej odwagi oraz zapału do walki, starał się jednak działać w bardziej przemyślany sposób. Pozostał wierny obietnicy złożonej Danusi, nadal starając się zdobyć obiecane jej pawie pióra. Kiedy Zbyszko uświadomił sobie, że czuje coś szczególnego do Jagienki, wziąwszy z nią ślub, nie wahał się później wyruszyć  na wojnę z Krzyżakami, gdyż miłość do ojczyzny i oddanie królowi zawsze miały w jego sercu pierwszeństwo. Po śmierci pierwszej żony i świeżym związku z Jagienką młodzieniec mógłby starać się pozostać w Bogdańcu, by zaznać nieco spokoju. Jednak Zbyszko dobrze znał swoje rycerskie zobowiązania i zamierzał je wypełnić.

Początkowo Zbyszko był młodzieńcem bardzo kochliwym i spontanicznie poddającym się miłosnym uniesieniom (ślubowanie Danusi piór i atak na krzyżackiego posła). Z upływem czasu zaczął on jednak sobie uświadamiać prawdziwe znaczenie i wartość tego uczucia. Nabierał więc stopniowo świadomości, iż nie musi nieustannie imponować ukochanej swoją odwagą, lecz przede wszystkim powinien otoczyć ją opieką, zapewnić poczucie bezpieczeństwa. Najwspanialszy dowód na swoje oddanie daje w momencie, gdy

Polecamy również:

 • Charakterystyka Maćka z Bogdańca

  Maćko z Bogdańca był stryjem Zbyszka, którego wziął pod swoją opiekę, kiedy młodzieniec stracił rodziców. Podobnie jak on, Maćko wywodził się ze szlacheckiego rodu posługującego się herbem „Tępa podkowa”. To niemłody już mężczyzna, bardzo dobrze zbudowany, lecz nieco wychudły. Więcej »

 • Charakterystyka Danusi

  Danusia Jurandówna jest, obok Jagienki Zychównej, najważniejszą postacią kobiecą w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza. Córka Juranda ze Spychowa – wspaniałego rycerza – szybko utraciła matkę (zginęła podczas krzyżackiego najazdu na Złotoryję) i wychowywała się na dworze... Więcej »

 • Charakterystyka Jagienki

  Jagienka to najstarsza córka Zycha i Małgorzaty ze Zgorzelic – wsi sąsiadującej z Bogdańcem. Odznacza się ona nieprzeciętną urodą, którą dostrzegają opat i Maćko. Jak na swój młody wiek (około 15 lat), wygląda bardzo kobieco i dorodnie. Ma rumianą twarz, ozdobioną czerwonymi ustami i... Więcej »

 • Charakterystyka porównawcza Danusi i Jagienki

  W „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza pojawiają się dwie bohaterki, których historie splatają się z losami młodego i przystojnego Zbyszka z Bogdańca. Są nimi Danusia Jurandówna – córka sławnego i groźnego Juranda ze Spychowa oraz Jagienka Zychówna, mieszkająca w... Więcej »

 • Charakterystyka Juranda ze Spychowa

  Jurand ze Spychowa jest ojcem ukochanej przez Zbyszka Danusi. Na kartach powieści Henryka Sienkiewicza jawi się jako posępny i pałający żądzą zemsty mężczyzna, który wszystkie swoje pozytywne uczucia przelewa na jedyną córkę. Już sam jego wygląd może sugerować, iż biografia Juranda pełna jest... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 5 =