Totalitaryzm w Folwarku zwierzęcym - opracowanie - strona 2

do krwawej egzekucji, która ostatecznie położyła kres wszelkim buntowniczym zapędom.

Wprowadzony przez siebie porządek świnie wzbogaciły obrzędowością, nadając mu w ten sposób wręcz religijny charakter. Odbywały się defilady, co niedzielę organizowano wiece, w doniosłych momentach śpiewano pieśń „Zwierzęta Anglii”. Zwierzęta bardzo ceniły te wydarzenia, chętnie biorąc w nich udział (umacniało to poczucie więzi między nimi). Jednak gdy tylko pozycja rządzących stała się wystarczająco mocna, świnie zaczęły zakazywać tego typu form aktywności. Coraz więcej czasu mieszkańcy gospodarstwa musieli za to poświęcać ciężkiej pracy.

Rządy świń w opierały się na wyzysku i propagandzie. Wszystkie problemy i rozterki zwierząt były szybko rozwiewane, gdy z pomocą przychodził Squealer, który jak nikt inny potrafił przekonywać do racji rządu. Wszelkie zasługi i sukcesy przypisywano Napoleonowi (np. zwycięstwo w bitwie pod Wiatrakiem), a wioną za każde niepowodzenie  obarczano nieprzyjaznych obcych i Snowballa – tak bardzo zazdroszczących zwierzętom ich osiągnięć z wygnania. Osiągnięcia te nie były jednak dziełem świń. Prędko ich jedynym pomysłem na zarządzanie gospodarstwem, stało się zmuszanie zwierząt do jeszcze cięższej pracy. Te nie narzekały, chociaż wiodło im się coraz gorzej. Wszystko wynagradzało im poczucie wolności i pracy na własne konto. Niestety nadzieje te były płonne.

Rewolucja zatoczyła koło, powracając niemal dokładnie do punktu wyjścia. Tylko warunki życia zwierząt stały się gorsze niż za Jonesa. Nie dotyczyło to, rzecz jasna świń, lecz te – koniec końców – należy traktować raczej jak ludzi (chodziły na dwóch nogach, posługiwały się batem, piły, urządzały zabawy).

Paraboliczna historia przytoczona przez George'a Orwella dobitnie ukazuje wszelkie wypaczenia systemów totalitarnych.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
Ostatnio komentowane
Ola jest fajną dziewczyną i lubi się bawić z dziećmi i jest w ogóle fajną kobietą....
• 2022-08-09 19:00:20
Rosja nadal jest państwem totalitarnym, a Polska sie nim staje.
• 2022-08-02 19:37:03
Ef. 6:12 [ 11 - 20]. 1Tes.2:13 ; 4: 8..... w tedy i dziś. Łuk.10: 16 .....
• 2022-08-01 16:36:20
To bardzo ciekawa historia godna uwagi każdego.
• 2022-07-12 15:12:25
@cotymowisz - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy eszkol...
• 2022-07-07 11:03:54