Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Proza kresowa - definicja, twórcy, przykłady - strona 2

(peryferie), czyli miejsca oddalonego od centrum. To tutaj pisarze poszukują utraconych wartości, niejednokrotnie opisują społeczności, które już nie istnieją, ponieważ zostały zniszczone przez okrutne wichry historii.

Pisarze szczególnie chętnie powracają do początku XX wieku jako czasu niemal mitycznego, będącego dopiero mglistą zapowiedzią inicjacji w nową epokę – epokę totalitaryzmu i kryzysu tradycyjnych systemów etycznych.

Galicja Wschodnia w okresie panowania monarchii austro-węgierskiej to miejsce akcji powieści Andrzeja Kuśniewicza: „Eroica”, „Król Obojga Sycylii”, „Lekcja martwego języka”. Jak stwierdza Stanisław Burkot, to właśnie w destrukcji tego wielonarodowego tworu pisarz poszukuje źródeł współczesnych totalitaryzmów.

Z kolei zamknięte społeczności kresowe opisują Stanisław Vincenz i Julian Stryjkowski. Vincenz stworzył wspaniały cykl huculski, ukazujący życie, obyczaje i mentalność górali żyjących na pograniczu Polski i Ukrainy oraz stopniowe umieranie tego świata. Powieści składające się na owo wielkie dzieło autor zaczął pisać jeszcze przed wojną: „Prawda starowieku”, „Na wysokiej połoninie”, „Zwada”, „Listy z nieba”, „Barwinkowy wianek”. Stryjkowski

Zobacz również

 • Literatura socrealistyczna - cechy, twórcy, przykłady

  Główną odmianą prozy socrealistycznej była tak zwana „powieść produkcyjna”. Dzieła należące do tego gatunku zaczęły powstawać na szeroką skalę po zjeździe ZZLP w Szczecinie, na którym przyjęto socrealizm jako doktrynę obowiązującą w sztuce. Okres prozy produkcyjnej przypadł więc na lata 1949-1955.

  Więcej
 • Mały realizm (mała stabilizacja) - definicja, cechy, twórcy

  Mały realizm to nazwa orientacji artystycznej w polskiej prozie lat 60. i 70., która nawiązywała – z jednej strony – do powieści socrealistycznej, z drugiej – do prozy środowiskowej okresu międzywojnia. Mały realizm był jednym z najważniejszych zjawisk okresu „małej stabilizacji”.

  Więcej
 • Nurt chłopski - definicja, twórcy, przykłady

  Nurt chłopski w literaturze polskiej istniał co najmniej od okresu Młodej Polski, reprezentowali go tacy twórcy jak: Jan Kasprowicz, Władysław Orkan, Stanisław Młodożeniec czy Julian Przyboś. Szczególny kształt kierunek ten osiągnął w latach 60. XX wieku.

  Więcej
 • Proza historyczna po 1945 - charakterystyka, twórcy, przykłady

  Proza historyczna po 1945 roku obfituje w wiele interesujących zjawisk, charakteryzujących współczesną literaturę w ogóle. Obok tradycyjnej powieści typu sienkiewiczowskiego (która staje się raczej literaturą popularną) istnieje proza bogata w formalno-ideowe eksperymenty.

  Więcej
 • Nurt polityczny i nurt rozrachunkowy - charakterystyka, twórcy, przykłady

  Nurt polityczny był jedną z odmian polskiej prozy socrealistycznej. Przykładami powieści politycznych były: „Władza” Tadeusza Konwickiego, „Zdobycie władzy” Czesława Miłosza, „Obywatele” Kazimierza Brandysa, „Dni klęski” Wojciecha Żukrowskiego czy „Uczta Baltazara” Tadeusza Brez...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28