Pan Wołodyjowski - streszczenie - strona 11

stanął ze swoimi oddziałami naprzeciw niewielkich sił nieprzyjaciela. Udało mu się je pokonać i przepędzić, co nie zmieniło jednak faktu, iż przybycie liczniejszych wojsk było tylko kwestią czasu.

W końcu pojawiła się armia chana, która rozłożyła się pod zamkiem. Nie podjęto decyzji o szybkim szturmie, skłaniając się raczej ku długiemu oblężeniu. Sytuacja zaczęła stawać się trudna, gdyż siły Wołodyjowskiego były niewystarczające do obrony zamku. Pewnej nocy odwiedziła go Baśka w towarzystwie Zagłoby i Piętki – Wołodyjowski starał się przygotować ją na najgorsze. Wiedział już, że najpewniej przyjdzie mu zginąć.

Nowy zamek szybko wysadzono, by ubiec nieprzyjaciela, który zaczął go już podminowywać. Całe siły skoncentrowano więc w starej fortecy. Obrona trwała nadal, pomimo coraz większego wyczerpania. W końcu przychodzi wiadomość o oddaniu Turkom Kamieńca Podolskiego, co wprawia polskich żołnierzy w osłupienie. Ketling i Wołodyjowski postanowili dokonać życia w tych murach, byle tylko nie złamać danej przysięgi. Wkrótce wysadzili się oni w twierdzy, której mieli bronić za wszelką cenę.

Pogrzeb Wołodyjowskiego odbył się w stanisławowskim kościele. Najbardziej rozpaczała, rzecz jasna, Basia.

Polecamy również:

  • Pan Wołodyjowski - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, bohaterowie)

    „Pan Wołodyjowski” to trzecia i ostatnia część cyklu powieści historycznych Henryka Sienkiewicza, których akcja umieszczona jest w XVII stuleciu. Najpierw (lata 1887-1888) ukazywała się ona w formie odcinkowej w „Słowie” oraz „Czasie” i w „Dzienniku Poznańskim”... Więcej »

  • Pan Wołodyjowski - bohaterowie

    Główny bohater powieści Henryka Sienkiewicza to Michał Wołodyjowski. Początkowo jest on zdruzgotany śmiercią narzeczonej – Anusi Borzobohatej, którą darzył niekłamanym uczuciem. Z tego względu decyduje się nawet wstąpić do zakonu, nabierając przekonania, że szczęście w miłości nie jest mu pisane. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
Xd
Xd • 2021-09-17 11:10:47
wow mega
wowmega123 • 2021-09-16 21:59:22
ok
. • 2021-09-14 14:03:56
cool
kam • 2021-09-13 09:10:37
Ok
Ok • 2021-09-12 14:37:55