Dokładny czas powstania dramatu Williama Szekspira nie jest znany. Za prawdopodobną datę ukończenia całości przyjmuje się rok 1595 (data wystawienia „Romea i Julii” na deskach The Theatre). Dwa lata później (1597) tragedia ukazała się drukiem.
Historia tragicznej miłości dwojga młodych kochanków nie była oryginalnym pomysłem Szekspira. Dramatopisarz wzorował się prawdopodobnie na utworze Arthura Brooke'a z 1562 roku pt.: „The Tragicall Historye of Romeus and Juliet” oraz dziele Williama Paintera „Paradise of Pleasure” (1582). Historię Romea i Julii opisywali także m.in. Luigi da Porto i Gherardo Boldieri.
Szekspirowska tragedia doczekała się niezliczonej ilości nawiązań literackich, muzycznych i filmowych. Najciekawsze ekranizacje dramatu to: „Romeo i Julia” z 1968 r. (reż. Franco Zeffirelli) i 1996 r. (reż. Baz Luhrmann), a także musical „West Side Story” (1957, muz. Leonard Bernstein), oparty na głównych motywach dramatu.
„Romeo i Julia” – czas i miejsce akcji dramatu
Akcja „Romea i Julii” toczy się w Weronie i Mantui (Włochy), prawdopodobnie w czasach współczesnych Szekspirowi (XVI w.).
Akcja obejmuje dokładnie pięć dni: od poniedziałku do piątku.
Przykładowa rozprawka z tezą - wzór - Czy warto kochać, jeśli miłość może być źródłem cierpienia?