Opowiadania - opracowanie ogólne cyklu (geneza, czas i miejsce akcji, problematyka) - strona 2

cierpienia i strachu towarzyszących wojnie. Bezradność narratora widzącego wywożoną ukochaną oraz jego sucha relacja na temat jej dalszych losów dowodzą tego faktu. Warto zwrócić też uwagę na fakt, iż Maria jest nie tylko uosobieniem miłości, ale także symbolizuje wartości towarzyszących dotychczasowemu życiu narratora, które znikają wraz z jej odejściem. Znika wraz z nim cały dotychczasowy świat.

Za najważniejsze dokonanie pisarskie Borowskiego uważa się te opowiadania, które dotykają tematyki obozowej. Doświadczenia autora i jego zmysł obserwacji pozwalają mu na odtworzenie relacji łączących więźniów oraz praw obowiązujących w lagrze. Nie stara się on mówić o nim z perspektywy człowieka wolnego, wchodzi w samo centrum systemu mającego na celu całkowitą degradację człowieczeństwa. Borowski powołuje do życia Tadka – narratora odznaczającego się ambiwalentną postawą wobec rzeczywistości. Niektóre jego zachowania pozwalają wnioskować, iż nie do końca utracił on swoje człowieczeństwo (miłość, tęsknota, radość z otrzymywanych przesyłek i wiadomości, wielka waga przykładana przezeń do poezji itd.), niektóre z kolei podają w wątpliwość to wyobrażenie (częsta obojętność, sucha reakcja na śmierć Niny, niemaskowana nienawiść do niektórych więźniów).

Wyjątkowym tekstem jest opowiadanie „U nas w Auschwitzu” zawierające liczne przemyślenia i refleksje narratora na temat obozu. Formułuje on je w listach adresowanych do swojej ukochanej (charakter epistolarny utworu). To właśnie tutaj padają słowa: „Oto jest dziwne opętanie człowieka przez człowieka”, które w najpełniejszy sposób oddają istotę obozu koncentracyjnego. Tadka zastanawia bierność więźniów i ich elastyczność, jeśli idzie o przyzwyczajanie się do obozowych warunków oraz wyzbywanie się elementów konstytuujących ich człowieczeństwo. Narrator wielokrotnie wspomina także do uczuciu, jakie żywi do ukochanej. Nie żałuje tej miłości (chociaż szukając lubej, został pojmany) i to właśnie z nią wiąże nadzieję na lepszą przyszłość.

Pozostałe teksty bardziej koncentrują się na ukazaniu codziennego życia więźniów. Tadek, zajmujący w hierarchii obozowej wyższą pozycję niż inni osadzeni (był vorarbeiterem – kimś w rodzaju brygadzisty), przedstawia kolejne wydarzenia, wiele miejsca poświęcając niszczącemu wpływowi obozu na człowieka. Na kartach opowiadań pojawiają się bohaterowie zupełnie pozbawieni ludzkich odruchów, kierujący się najniższymi pobudkami: Abramek (Żyd chełpiący się opracowaniem nowej metody spalania dzieci w piecach), Beker (Żyd będący niegdyś lageraltesterem w jednym z podpoznańskich obozów, gdzie wykazywał się wielkim okrucieństwem wobec osadzonych), ludzie pracujący przy rozładunku transportów (często brutalnie, wręcz okrutnie traktowali nowoprzybyłych).

Jednak autor nie zapomina również o tych, którzy podjęli próbę ocalenia swojej moralności. Przedstawia postać Mirki – kobiety gotowej zaryzykować własnym życiem, by ocalić znalezione dziecko. Drugą bohaterką tego typu jest ruda blokowa. Starała się ona zrobić wszystko, by nie dopuścić do prędkiego zagazowania podległych jej więźniarek oraz jak najszybciej przystosować je do realiów życia w obozie.

W „Bitwie pod Grunwaldem” Borowski odsłania bolesną prawdę o tragicznych efektach wojny. Pokazuje, że zakończenie działań wojennych wcale nie oznacza jej prawdziwego końca. Wciąż istnieje ona bowiem w umysłach tych, którzy jej doświadczyli. Nadal wypacza ich człowieczeństwo, powoduje agresję, dzikie i nieprzewidziane reakcje. Najważniejsze potrzeby byłych więźniów nieustannie dotyczą najedzenia się i zaspokojenia podstawowych żądz. Nawet ci, którzy

Polecamy również:

 • Pożegnanie z Marią - streszczenie

  Jest noc. Maria i narrator (Tadeusz) siedzą w pokoju. Za oknem widać spalony dom znajdujący się po drugiej stronie ulicy. Nieopodal stoi latarnia uliczna oraz bezlistne drzewo, które mijają wagony zmierzające na front. W pomieszczeniu ma miejsce gra świateł. Maria zauważyła, że „nie ma granicy między... Więcej »

 • U nas w Auschwitzu - streszczenie

  Narrator Tadek wraz z kilkunastoma innymi więźniami został wybrany do uczestnictwa w kursach sanitarnych. Ich zadaniem będzie – dzięki medycznej wiedzy, którą zdobędą –  zmniejszanie śmiertelności i pomaganie kolegom (mężczyzn w Birkenau było ok. 20 000). W czasie wyprawy do Oświęcimia... Więcej »

 • Proszę państwa do gazu - streszczenie

  Cały obóz chodził nago, chociaż wszyscy otrzymali już z powrotem swoje ubrania, które poddano procesowi odwszenia. Panował nieznośny upał. Obóz był szczelnie zamknięty, a komanda przestały pracować. Ludzie leżakowali wszędzie, gdzie tylko się dało, szczególnie uważnie poszukując każdego... Więcej »

 • Dzień na Harmenzach - streszczenie

  Tadek, siedząc w cieniu kasztanowców, dokręcał złączenia wąskotorowej kolejki. Obok niego stali Grecy, ale unikali cienia. Słońce padało na ich wychudzone ciała. Pojawiła się pani Haneczka, która serdecznie przywitała się z Tadkiem. Chciała przynieść mu coś do jedzenia, ale ten odrzekł, że... Więcej »

 • Ludzie, którzy szli - streszczenie

  Narrator wraz z innymi więźniami budowali boisko do piłki nożnej. Znajdowało się ono nieopodal baraku cygańskiego, za którym były tory, a jeszcze dalej mieścił się obóz kobiecy (FKL). Była wiosna, więc sadzono także kwiaty i warzywa (słoneczniki, sałatę i szpinak). Codziennie transportowano wodę z... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
Super przydało mi się to do zadania z Religii
• 2022-09-29 12:48:27
Dziękuję, pomogło mi w nauce :)
• 2022-09-29 12:05:27
Bardzo pomocny
• 2022-09-29 09:23:04
git
• 2022-09-27 14:46:23
Ok
• 2022-09-27 12:59:27