Bolesław Prus Omyłka - streszczenie - strona 6

urzeczywistnienie swoich pragnień. Większość czasu spędzał jednak na obserwacjach przyrody. Któregoś dnia w domu narratora zjawił się kasjer. Wypytywał matkę, czy nie chciałaby wyjechać, ta jednak pozostała niewzruszona. Sam zaznaczył, że najprawdopodobniej wkrótce opuści miasteczko. Nastrój defetyzmu udzielił się także narratorowi, lecz matce szybko udało się go pocieszyć.

Pewnego razu głównego bohatera obudziło wołanie: „Już idą!”. Nie wiedział, co się dzieje, więc prędko zawołał matkę. Nie było jej w pobliżu, więc postanowił wyjść na ulicę, by sprawić, skąd te odgłosy. Z pomocą przyszła mu Łukaszowa, która wyjaśniła młodzieńcowi, że to wojsko przechodzi.

Wkrótce do domu narratora ponownie przyszedł kasjer. Opowiedział jego matce swoją historię. Kiedy przechodziło wojsko, chciał pozbyć się swojej nominacji na pomocnika w parafii, lecz zamiast niej połknął trzyrublowy papierek. Były to ostatnie jego pieniądze. W południe pojawił się nauczyciel. W czasie lekcji zaczęły drżeć ściany, a chłopiec miał wrażenie, że ktoś chodzi po strychu. W pobliżu wybuchła bitwa. Niedługo Dobrzański przerwał lekcję, gdyż odgłosy się zbliżały. Wielu ludzi wpadło w panikę i postanowiło opuścić miastec

Polecamy również:

 • Bolesław Prus Omyłka - plan wydarzeń

  1. Narrator dowiaduje się od Łukaszowej, że na uboczu mieszka zdrajca 2. Rozmowa pana Dobrzańskiego z matką chłopca, podczas której omawiali najnowsze wydarzenia na świecie (nauczyciel zastanawiał się, czy Francuzi przyjdą nam z pomocą) 3. Spotkanie w domu narratora – kasjer śpiewa  patriotyczne... Więcej »

 • Bolesław Prus Omyłka - opracowanie

  „Omyłka” Bolesława Prusa ukazała się w 1884 r., a więc dwadzieścia lat po powstaniu styczniowym. Pozytywiści kwestionowali sensowność kolejnych zrywów narodowych, podkreślając, że znacznie ważniejsza jest jedność społeczeństwa i poprawa jego sytuacji m.in. gospodarczej. Więcej »

 • Bolesław Prus Omyłka - bohaterowie

  Narratorem „Omyłki” jest siedmioletni Antek, który wraz z rozwojem akcji. Daje się on poznać jako skory do zabawy, a przy tym bardzo inteligentny chłopiec. Chociaż jeszcze niezbyt wiele rozumie, pali się do poznawania świata. Gdy wybucha wojna, wyraża chęć wzięcia w niej udziału, planuje nawet... Więcej »

 • Bolesław Prus Omyłka - problematyka

  „Omyłka” Bolesława Prusa to nowela, która po raz pierwszy ukazała się w 1884 r. Artysta krótko opisał w niej życie małego polskiego miasteczka, które w czasie powstania styczniowego stało się areną powstańczych wydarzeń. Przedstawiając ogólny przekrój społeczeństwa,... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
STONKS
szmaciura • 2021-03-08 10:28:33
XD !
yo • 2021-03-08 09:48:30
do bani to
xd • 2021-03-08 09:06:31
super
penis • 2021-03-08 08:25:21
spoko
robert • 2021-03-07 15:01:50