Ogniem i mieczem - streszczenie - strona 4

nawet list do Wiśniowieckiego, w którym pisał, że winę za całe zamieszanie ponoszą Polacy traktujący Kozaków w nienależyty sposób. Książę postanowił rozprawić się z wrogiem, w tym celu zwołał naradę. Jej obrady zakłóciły wieści o spaleniu Rozłogów, gdzie Wiśniowiecki nakazał wysłać oddział (doszło tam do spotkania żołnierzy ze Skrzetuskim). Następnie wojewoda ruski poprzysiągł, że „utopi bunt we krwi”.

Skrzetuski, który nie wiedział, co dzieje się z Heleną, podjął decyzję o poświęceniu swojego życia ojczyźnie – dużą rolę odegrał w tym ksiądz Muchowiecki, który tłumaczył, iż dobro Rzeczpospolitej powinno być najważniejsze. Wkrótce wojska Wiśniowieckiego wyruszyły na Ukrainę. W czasie niezwykle trudnej wędrówki (bagniste tereny, destrukcyjne działania miejscowej ludności) doszła do nich informacja o śmierci króla Władysława IV. Wojska Wiśniowieckiego osiągały kolejne cele, miażdżąc po drodze niewielkie siły oporu. Chmielnickiego zaczął ogarniać niepokój, lecz w żaden sposób nie potrafił zdyscyplinować swojego wojska, które z nieopisaną radością oddawało się plądrowaniu i niszczeniu wszystkiego, co mu stanęło na drodze. W końcu podjęto decyzję, że naprzeciw wojewodzie ruskiemu wyjdą Krzywonos i Pułjan. Tymczasem ludzie Wiśniowieckiego, bezlitośnie rozprawiając się ze spotkanymi po drodze Kozakami, dotarli do Machnówki, gdzie przerwali atak nieprzyjaciół. Dowodził nimi młody Krzywonos, Skrzetuski wspaniałą szarżą husarii pokonał Iwana Burdabuta. Kolejnym celem Wiśniowieckiego miała być wieś Połonne, gdzie ze swoimi oddziałami znalazł się stary Krzywonos, jednak zaczęły pojawiać się głosy o układzie z Chmielnickim, na który stronnicy wojewody ruskiego nie chcieli przystać (jego zwolennikami byli głównie posiadacze ziemscy z Ukrainy).

Wiśniowiecki wyprawił Skrzetuskiego do Koryckiego i Osińskiego – pułkowników mających wesprzeć oddziały wojewody. Otrzymali oni jednak od księcia Władysława Dominika Zasławskiego rozkaz zaprzestania walk (był on zwolennikiem paktowania z Chmielnickim). W drodze powrotnej główny bohater natrafił na oddział chłopów, których kazał wymordować – byli to zwykli grabieżcy. Wielce się zdziwił, gdy okazało się, że znajdował się pośród nich by przebrany za dziada Zagłoba. Szlachcic wyjawił namiestnikowi Wiśniowieckiego, iż Helenę ukrył w twierdzy Bar, co napełniło serce Skrzetuskiego potężną radością.

Głównodowodzący wojsk polskich w obliczu odmowy Koryckiego i Osińskiego chciał udać się pod Zbaraż. Do jego oddziałów dotarła wiadomość o rzezi, jaką Krzywonos urządził w Połonnem, mordując ok. 10000 mieszkańców. Do Wiśniowieckiego dołączył się wojewoda Tyszkiewicz i obaj udali się naprzeciw wojskom Kozaka.

W czasie wędrówki pod Połonne do wojewody ruskiego przyłączyli się także Korycki i Osiński – krwawe działanie Krzywonosa zmieniło ich stosunek do Chmielnickiego. Gdy osiągnięto zgrabioną miejscowość, stanęły naprzeciw siebie dwie wielkie armie (choć Krzywonos dysponował ok. 60000 ludzi, a Wiśniowiecki miał ich nieco ponad 10000). Bitwa zakończyła się zwycięstwem strony polskiej (bitwa pod Konstantynowem). Wielkim męstwem wykazali się w niej: Wołodyjowski (pokonanie Zaporożca), Zagłoba (całkiem przypadkowe zdobycie chorągwi kozackiej) oraz Podbipięta (pokonał Pułjana – wojownika o niezwykle potężnej sylwetce). Następnego dnia Onufry Zagłoba odniósł rany, lecz nie były one zbyt poważne i prędko wrócił do zdrowia. Natomiast polskie oddziały posuwały się naprzód, mordując niewprawione wojska Krzywonosa.

Skrzetuski udał się pod Zasław, by unieszkodliwić grasujących w pobliżu chłopów. W czasie tej wyprawy spotkał Rzędziana, który,

Polecamy również:

  • Ogniem i mieczem - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, problematyka)

    Historia była dla Henryka Sienkiewicza tematem niezwykle zajmującym. Z zamiłowaniem czytał kolejne opracowania, diariusze i wspomnienia dowódców oraz dzieła historyczne powstające w poprzedni epokach. Największy bodaj wpływ miała na niego twórczość Ludwika Kubali – wybitnego polskiego... Więcej »

  • Ogniem i mieczem - bohaterowie

    Głównym bohaterem „Ogniem i mieczem” jest Jan Skrzetuski – namiestnik, awansowany później na porucznika, chorągwi pancernej J.O. Księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. To wysoki, szczupły i bardzo przystojny mężczyzna, który imponuje wielką siłą. Jest postacią odważną i niezwykle... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Ani słowa o czworościanie którego krawędzie, powierzchnie i objętość - są wyrażon...
• 2024-03-04 21:58:56
takie łątwe
• 2024-03-04 15:46:48
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44