Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Mieczysław Jastrun, Mit śródziemnomorski - opracowanie, interpretacja

Ostatnio komentowane
Mit o Narcyzie można interpretować na wielu różnych poziomach. W najprostszym sensie s...
nikola • 2019-07-20 09:17:22
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Mit śródziemnomorski jest nieodłącznym elementem kultury europejskiej, który swymi korzeniami sięga właściwie renesansu. Właśnie epoka odrodzenia obrała go jako jeden z segmentów całego systemu aksjologicznego i estetycznego. W każdej kolejnej epoce mit wzbogacał się o nowe treści, pochodzące z aktualnie panujących stosunków społecznych, historycznych i kulturowych.

Do polskiej rzeczywistości mit śródziemnomorski wprowadził Jan Kochanowski, który swój szczęśliwy czarnoleski żywot przedstawiał w iście arkadyjskiej odsłonie. Motywy swojej poezji opierał na twórczości np. Horacego. Mit śródziemnomorski zyskał także ogromne znaczenie w Polsce powojennej. Susza aksjologiczna i intelektualna jaka wtedy zapanowała w Polsce dodatkowo podniosła atrakcyjność tradycji śródziemnomorskiej (naznaczonej lekkością, sielankowością).

Mieczysław Jastrun w swoim eseju przywołuje mit śródziemnomorski i poddaje go swojemu krytycznemu warsztatowi. Utwór jest próbą spojrzenia na ów mit w kontekście doświadczenia traumy II wojny światowej. Katastrofa cywilizacyjna stanowi w pewnym sensie podstawę konstrukcji całego zbioru esejów.

Można powiedzieć, że w rozważaniach na temat tradycji starożytności Jastrun

Polecamy również:

Komentarze (0)
3 + 4 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');