Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Mit o Odyseuszu - streszczenie - strona 2

Ostatnio komentowane
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
dobre pomaranczowe
mariusz psikutas • 2020-02-19 18:15:01
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Dzięki za interesujący artykuł! Radzę również zajrzeć na ciekawą stronę - Enguide...
Lena • 2020-02-19 12:38:14
aaaaaa
kanapeczka • 2020-02-19 07:16:48
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

wydostają się przywiązani do brzuchów baranów. Wściekły Polifem prosi braci o pomszczenie go. Nie sposób jednak znaleźć winnego – sam Polifem mówi, że Nikt go okaleczył. Odpływając z wyspy, Odys wyjawia swe imię. Polifem prosi swego ojca, Posejdona, by tułaczka Odysa trwała lata i uczyniła z niego nędzarza.

Na wyspie króla wiatrów Eola Odyseusz otrzymuje wór, w którym zamknięte są wszystkie wiatry. Odys wypuszcza tylko pomyślne. Któregoś dnia, gdy statek jest blisko wybrzeży Itaki, towarzysze wykradają dar Eola, myśląc, że Odys ukrywa przed nimi skarby. Gdy otwierają wór, srogie wiatry porywają okręt w nieznane strony.

Po tygodniu żeglarze docierają do ziemi Lajstrygonów. Ci witają ich gradem kamieni, które zatapiają jedenaście statków. Cało uchodzi tylko okręt Odyseusza.

Na kolejnej wyspie podróżnicy są bardziej ostrożni. Dzielą się na dwa oddziały. Jeden pozostaje na statku, drugi rusza w głąb lądu. Dociera do domu czarodziejki Kirke, która najpierw przyjmuje wędrowców w gościnę, a następnie zamienia w świnie. Przed zaklęciem uchodzi tylko jeden i to on alarmuje Odyseusza, który rusza towarzyszom na pomoc. Po drodze król spotyka Hermesa. Otrzymuje od niego ziele uodparniające

Polecamy również:

  • Mit o Odyseuszu - opracowanie

    Odyseusz (Odys, Ulisses) Odyseusz - król Itaki, syn Laertesa i Antyklei, mąż Penelopy, ojciec Telemacha. Wódz słynący z odwagi i mądrości. Wspaniały mówca, zręczny dyplomata. Autor podstępu z koniem trojańskim, dzięki któremu Grekom udaje się zdobyć Troję. Dzięki jego sprytowi w wojnie... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 5 =