Ludzie, którzy szli - streszczenie - strona 2

stały tylko baraki i elektryczne ogrodzenia. W końskich blokach, które mogły pomieścić po 500 osób, uciśnięto po 1000 młodych kobiet. W dwudziestu ośmiu blokach zmieściło się ok. 30 000 więźniarek. Obóz ten nazwano Perskim Rynkiem. Osadzone w nim kobiety miały kolorowe sukienki i chusty – dlatego właśnie przypominał on jakieś egzotyczne miejsce.

W Perskim Rynku wciąż trwały prace. Poszczególne komanda wykonywały tam swoje obowiązki (np. budowanie dróg). Przywożono także niezbędne rzeczy – koce, kołdry, prześcieradła itp. Część z nich, rzecz jasna, trafiła do odcinków obozów, w których mieszkali pracownicy.

Narrator i jego towarzysze pracowali przy kładzeniu papy. Nie był to poryw dobrego serca, każdy odbierał za swoją robotę jakąś nagrodę (chociażby wdzięczność kobiet). Najważniejsze funkcje w Perskim Rynku objęły flegerki z FKL-u (w obozie tym przebywała ukochana Tadka).

W nowobudowanej części obozu życie było zupełnie inne niż we fragmentach wcześniej wykończonych. Kiedy narrator i jego towarzysze wjeżdżali na środek z wózkiem, od razu otaczały ich kobiety, które prosiły o pomoc i różne przedmioty (np. chusteczki, ołówki). Mężczyźni dawali wszystko. Wkrótce zaczęli przychodzić z

Polecamy również:

  • Ludzie, którzy szli - plan wydarzeń

    1. Budowa boiska do piłki nożnej, sadzenie kwiatów i warzyw 2. Przybywanie pociągów na rampę i nieustanny ruch ludzi zmierzających albo do gazu, albo do obozu 3. Otworzenie bloku C – Perskiego Rynku. Więcej »

  • Ludzie, którzy szli - opracowanie (czas i miejsce akcji, interpretacja)

    Akcja opowiadania pt.: „Ludzie, którzy szli” toczy się w ciągu ostatniego lata istnienia obozu Auschwitz-Birkenau. Coraz trudniejsza sytuacja III Rzeszy na froncie powodowała zwiększenie transportów więźniów, które ustały jesienią, kiedy front wschodni zbliżał się do Niemiec. Więcej »

  • Ludzie, którzy szli - bohaterowie

    Narrator - Tadek - główny bohater opowiadania, a zarazem jego narrator. Wiedzie w obozie uporządkowane życie. Należy do więźniów o wysokiej pozycji w hierarchii obozowej, więc radzi sobie całkiem dobrze. W czasie meczu piłki nożnej (brał udział w przygotowywaniu boiska) dostrzega wysiadających z... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
@ Krzyż, o co Tobie się rozchodzi?
• 2022-05-16 23:41:06
Dzięki pomogło
• 2022-05-16 19:44:12
Fajne fajnie
• 2022-05-16 19:35:14
fajne
• 2022-05-16 16:04:04
Za długie
• 2022-05-16 15:04:11