Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Komedia antyczna - charakterystyka gatunku - strona 2

Ostatnio komentowane
"Jednostką w układzie SI jest km/m3" - dosłowny cytat... Może warto czytać, co się n...
Andrzej • 2020-02-25 09:13:29
xdxdxd
sto ciechanów • 2020-02-24 17:46:43
hmmm....
darioo • 2020-02-24 17:02:21
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
gut gut
twój stary kręci się jak bęben w pralce • 2020-02-23 16:04:05
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

antycznym wywołuje przede wszystkim ludzka ułomność i deformacja. Nie chodzi tu jednak o wyszydzenie cudzego nieszczęścia, ale o jego oswojenie. Innym źródłem śmiechu jest obsceniczność, czyli komiczne przedstawienie sytuacji erotycznej. Śmieszność nie jest tu jednak równoznaczna z wesołością. Błazen bowiem jest śmieszny, ale nie wesoły, ponieważ płacze. Antyczny śmiech występuje w kilku odmianach, które współczesna poetyka nazywa komizmem sytuacyjnym, słownym i komizmem postaci. Bohaterowie w komedii noszą znaczące imiona, które zawierają w sobie prezentowane przez nich wady.

Rodzaje komedii greckiej i jej twórcy

Pierwszym rodzajem komedii była komedia staroattycka, ukształtowana w V w. p. n. e. Był to rodzaj satyry politycznej związanej z aktualnymi wydarzeniami. Operowała ona dosadnym, niemal wulgarnym stylem, a jej kompozycja była epizodyczna. Najważniejszym przedstawicielem tego gatunku był Arystofanes. Jego najważniejsze dzieła to: „Chmury”, „Żaby”, „Rycerze” czy „Plutos”. Drugi rodzaj komedii powstał w IV w. p. n. e. Była to komedia średnia. Jej twórcy wyeliminowali wątek polityczny i skupili się na codziennej tematyce obyczajowej oraz trawestacji mitologii. Główni przedstawiciele

Polecamy również:

  • Teatr grecki - budowa, wygląd

    Teatry greckie mieściły się na wzgórzach, w okolicach dużych miast. Były to zatem budowle o charakterze amfiteatru. Na potrzeby teatru najczęściej wykorzystywano naturalne ukształtowanie terenu: zwłaszcza obszary skaliste, w których wykuwano miejsca siedzące dla widzów. Teatry miały swoją... Więcej »

  • Tragedia antyczna - geneza, rozwój

    Na rodowód tragedii antycznej złożyło się kilka źródeł. Pierwszym z nich były obrzędy związane z kultem Dionizosa (tzw. Dionizje), których celem było ekstatyczne połączenie z bóstwem. Kluczowe znaczenie miały tu dytyramby, czyli hymny wykonywane na cześć Dionizosa. Drugim źródłem... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 2 =