Ofiara Abrahama - interpretacja

Interpretacja historyczna

Artur Sandauer uważa, że opisana w Biblii ofiara Izaaka jest echem obrzędów religijnych charakterystycznych dla starożytnych ludów. Chodzi tu o zwyczaj rytualnego dzieciobójstwa, czyli poświęcania syna pierworodnego na ofiarę dla Boga lub bogów. Żydzi byli pierwszym narodem, który wyzwolił się z tego barbarzyńskiego zwyczaju i wprowadził składanie daru zastępczego. Opowieść o poświęceniu Izaaka miała być więc upamiętnieniem tego wydarzenia, kiedy Abraham zamiast swojego syna ofiarował Bogu baranka. Podobny obraz powtarza się w historii o wyjściu Izraelitów z Egiptu, kiedy anioł śmierci zabiera wszystkich pierworodnych synów Egipcjan, natomiast omija Hebrajczyków, ponieważ Ci mają drzwi pomazane krwią baranka. Pamiątka tego wydarzenia była obchodzona w święto Paschy, którego nazwa pochodzi od słowa „pasah”, czyli „omijać”. Opowieść o ofierze Izaaka, która nie doszła do skutku, jest dowodem na to, że kultura żydowska dość wcześnie osiągnęła wysoki poziom mentalności i wyraźnie odcięła się od krwawych obyczajów sąsiednich ludów.

Interpretacja religijno-moralna

Ofiarowanie Izaaka stanowiło próbę wierności Abrahama. Odczytuje się ją zatem jako symbol trudnego testu, jakiemu Bóg poddaje swoich wyznawców. Historia ta przedstawia pochodzenie cierpienia. Wynika z niej, że wszystko, co spotyka człowieka, stanowi okazję do jego doskonalenia. Trudne doświadczenia są zsyłane przez Boga i należy je zaakceptować. Co ciekawe, inaczej tę kwestię ukazuje księga Hioba, ponieważ  w tym przypadku cierpienie okazuje się nie tylko niezawinione, ale także częściowo spowodowane przez Szatana. Poza tym w opowieści o ofierze Izaaka Bóg docenia bezgraniczne zaufanie Abrahama i w ostatniej chwili anioł powstrzymuje jego rękę, która ma zadać synowi śmiertelny cios. Hiob zaś musi doświadczyć wszystkich możliwych nieszczęść.

Interpretacja alegoryczna

Chrześcijaństwo odczytuje historię ofiary Izaaka w sposób alegoryczny. W tym sensie poświęcenie syna Abrahama jest symbolem męki Chrystusa na krzyżu. Mamy więc tutaj do czynienia ze znaczeniem mesjańskim. Jezus stanowi swoistą syntezę wszystkich elementów starotestamentowego przekazu: jest bowiem symbolicznym barankiem, człowiekiem i Mesjaszem. Jan Paweł II w „Tryptyku Rzymskim” stwierdza, że Abraham został szczególnie wyróżniony przez Boga, ponieważ Stwórca pozwolił mu poczuć to, co sam czuł oddając swojego syna w ofierze.

Polecamy również:

  • Wyjście Izraelitów z Egiptu - streszczenie

    Bóg przemówił do Mojżesza i nakazał mu uwolnienie Izraelitów z niewoli egipskiej. Mojżesz i jego brat udali się do faraona i prosił go o uwolnienie Izraelitów. Gdy ten odmówił, Bóg zesłał na Egipt pierwsza plagę – woda w Nilu zamieniła się w krew. Więcej »

  • Wędrówka do Ziemi Obiecanej - streszczenie

    600. 000 Izraelitów wyruszyło z Egiptu pod przewodnictwem Mojżesza w kierunku Ziemi Obiecanej. Żydzi podążali okrężną drogą przez pustynię ku Morzu Czerwonemu. Faraon jednak wysłał za nimi pościg w postaci 600 uzbrojonych rydwanów. Nad brzegiem Morza Czerwonego Mojżesz wzniósł laskę ku... Więcej »

  • Potop biblijny - streszczenie

    Ludzie żyli w grzechu i odwrócili się od Boga. On postanowił zesłać na nich wielką powódź. Ostrzegł przed tym jedynie Noego i jego rodzinę. Noe zbudował ogromną  łódź - arkę, na którą zabrał swoich bliskich i po parze z każdego gatunku żywych stworzeń. Więcej »

  • Sodoma i Gomora - streszczenie

    Opowieść o Sodomie i Gomorze pochodzi z Księgi Rodzaju. To znany motyw biblijny. Poniżej przedstawiamy streszczenie opowieści. Powtórz z nami swoją wiedzę! Więcej »

  • Wieża Babel - streszczenie

    Opowieść o wieży Babel wywodzi się z Księgi Rodzaju. Według biblijnej legendy wszyscy ludzie u zarania dziejów posługiwali się jednym, wspólnym językiem. Ludzie zbuntowali się przeciwko Bogu. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17