Józef Mehoffer Dziwny ogród - opis, interpretacja i analiza obrazu

„Dziwny ogród” Mehoffera to olej na płótnie, powstały w latach 1902-1903 podczas pobytu artysty w Siedlcu w okolicach Krakowa. Dzieło ma wymiary 217x208. Między 1903-1906 było prezentowane w Wiedniu, St. Louis, Chicago i Monachium, gdzie zyskało sobie spore uznanie i oficjalne nagrody. Obecnie obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Na płótnie widnieje żona malarza, jego syn i opiekunka dziecka, jednak kompozycja i tajemniczość obrazu znacznie wykraczają poza konwencję realistycznego portretu rodzinnego. Całość daje poczucie sielskości. Ogród przedstawiony został niczym kraina szczęśliwości. Światło słoneczne nadaje wszystkim barwom ciepło, a kompozycja otwarta na widza oddaje intymny, rodzinny charakter sceny.

Oś kompozycji wyznacza diagonalna linia ogrodowej ścieżki. Trzy postacie zdają się zmierzać w stronę patrzącego. Najbliżej znajduje się nagie dziecko, trzymające w dłoniach duże kwiaty malw, symbol jego przewodnictwa. To on wyznacza trasę spaceru. Złotowłosy chłopczyk ostrożnie stąpa bosymi stopami po trawie, prowadząc za sobą dwie kobiety. To na nim skupia się światło. Skąpany w słonecznym blasku, jest uosobieniem niewinności i radości życia.

Za nim po

Polecamy również:

 • Jacek Malczewski - biografia i obrazy

  Jacek Malczewski urodził się w 1854 roku w Radomiu w zubożałej rodzinie szlacheckiej. Jego rodzicami byli Julian Malczewski, generalny sekretarz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w guberni radomskiej i Maria z domu Korwin. Z rodu Malczewskich wywodziła się też znana mistyczka Wanda Malczewska (ciotka Jacka),... Więcej »

 • Gustav Klimt - biografia i obrazy

  Gustav Klimt urodził się w 1862 roku w Baumgarten w Austrii jako drugie z siedmiorga dzieci. Jego rodzina była uboga, mimo to otrzymał dobre akademickie wykształcenie. Dzięki stypendium ukończył Wiedeńską Szkołę Sztuk i Rzemiosł. Wcześnie podejmował się różnych prace dekoracyjnych, m.in. malował freski w... Więcej »

 • Wojciech Weiss - biografia i obrazy

  Wojciech Weiss urodził się w Leorda na Bukowinie w Rumunii w roku 1875. Naukę rozpoczął w 1888 r. we Lwowie ,w Gimnazjum św. Józefa. W 1890 razem z rodzicami przeniósł się do Polski i zamieszkał w podkrakowskim Płaszowie. Więcej »

 • Paul Gauguin - biografia i obrazy

  Eugene Henri Paul Gauguin urodził się w 1848 roku w Paryżu. Jego ojciec był dziennikarzem związanym z radykalnym pismem „Le National”, a jego babcia – Flora Tristan – zasłynęła jako pisarka i działaczka na rzecz socjalizmu. Matka Paula pochodziła z Peru, tam też rodzina wyemigrowała po... Więcej »

 • Vincent van Gogh - biografia i obrazy

  Vincent Willem van Gogh urodził się w 1853 roku w niewielkiej holenderskiej wiosce. Początkowo uczył się w domu pod opieką guwernantki, jednak już w 1864 r. musiał wyjechać do szkoły z internatem. Rozstanie z rodziną było dla jedenastoletniego chłopca przeżyciem traumatycznym, które pozostawiło ślad w jego... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
7
7 • 2021-05-17 18:40:57
Mowa niezależna (Direct speech) i Mowa zależna (reported speech). Wprowadzacie ludzi w b...
OnahM • 2021-05-17 14:52:15
Nice
john paul II • 2021-05-17 13:04:19
średnio pomogło za dużo czytania
anonimus • 2021-05-17 12:07:41
Był bardzo przydatny
Niki • 2021-05-16 21:20:21