Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Czy bohaterów Dywizjonu 303 można nazwać współczesnymi rycerzami? - strona 2

na sumiennym wypełnianiu powierzonych im obowiązków.

Chociaż kraje rodzinne większości członków Dywizjonu 303 przegrały walkę z Niemcami i znalazły się pod okupacją, lotnicy ci nigdy nie porzucili marzeń o przywróceniu im niepodległości. Udali się za granicę, by tam kontynuować walkę i osłabiać potężnego przeciwnika. Spotkali się z nim właśnie w bitwie o Wielką Brytanię, mając do dyspozycji swoje powietrzne, metalowe rumaki – poteżne maszyny i, jeśli były dobrze prowadzone, siejące ogromne zniszczenie. Każdego dnia odważnie stawali do boju, gotowi na wszystko.

W średniowieczu konflikty zbrojne rozstrzygało rycerstwo. Jednak bycie rycerzem nie ograniczało się jedynie do zadawanie kolejnych ciosów. Przede wszystkim, rycerza o obowiązywały go określone reguły – tzw. etos rycerski. Musiał być więc człowiekiem honorowym, lojalnym, odważnym i gotowym poświęcić życie za sprawę, której był oddany. Ważne były dla niego także ojczyzna, religia i miłość, a więc wszystko, co bazowało na lojalności wobec najważniejszych idei.

Od wspomnianych czasów minęły setki lat. Nastąpił gwałtowny rozwój techniki, świat niemal zupełnie zmienił swoje oblicze. Pewne wartości pozostały jednak niezmienne.

Zobacz również

 • Dywizjon 303 - plan wydarzeń

  1. Rozpoczyna się bitwa o Wielką Brytanię 2. Polacy jako jedni z najlepszych pilotów na świecie 3. Lot ćwiczeniowy polskich myśliwców, który przeradza się w poważną akcję 4. Wspaniała postawa Łokuciewskiego i Paszkiewicza – dowody przyjaźni i oddania

  Więcej
 • Dywizjon 303 - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  „Dywizjon 303” Arkadego Fiedlera napisany został w roku 1940. Swoje dzieło autor stworzył w dość krótkim czasie, zbierając na bieżąco informacje z działań polskich lotników w czasie bitwy o Anglię. Głównymi intencjami cenionego podróżnika i literata były upamiętnienie działań Eskadry Kościus...

  Więcej
 • Dywizjon 303 - problematyka

  W roku 1940 Niemcy zajmowali coraz rozleglejsze tereny w Europie. Kolejne państwa poddawały się pod siłą uderzenia hitlerowców, a ci parli do przodu, łamiąc kolejne punkty oporu. Kiedy udało im się podbić Polskę, Norwegię, Belgię, Holandię i Francję, następnym celem stała się Wielka Brytania.

  Więcej
 • Dywizjon 303 - bohaterowie

  BLANK

  Więcej
 • Dywizjon 303 - rodzaj i gatunek literacki

  „Dywizjon 303” Arkadego Fiedlera to jedno z najważniejszych polskich dzieł literackich dotyczących II wojny światowej. Sam autor, wypowiadając się na temat jego powstania, wspominał, że było ono pisane na gorąco i pod wielkim wrażeniem rozgrywających się wówczas wydarzeń.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
Wartościowy i pouczający o fizyce i pokazuje siłe dośrodkową bardzo dobrze i przejrzy...
D.N.A • 2020-04-08 19:39:31
Bardzo mi pomogło,
Elo • 2020-04-08 14:38:50
dobre
tom • 2020-04-08 12:22:18
dobra odpowiedź
kox • 2020-04-08 11:27:19
Xd bardzo pomocne
Julspn beng • 2020-04-08 00:02:41