Dywizjon 303 - streszczenie

„Bitwa o Brytanię 1940 r.”

„Lato 1940 roku było straszne”. Wszyscy ludzie stopniowo zaczynali godzić się z klęską całego cywilizowanego świata, z jego upadkiem pod siłą napaści III Rzeszy. Nazistom udało się w cztery tygodnie podbić Polskę, równie szybko rozprawili się z Francją, Norwegią i Belgią.

Odbyło się przemówienie Winstona Churchilla, który pragnął przestrzec rodaków i przygotować ich na nadchodzące ciężkie chwile. Przygotowania Niemców trwały półtora miesiąca od czasu upadku Francji i w końcu  8 sierpnia 1940 r. rozpoczął się atak. Hitler postanowił zastosować swoją największą siłę – Luftwaffe (niemieckie siły powietrzne), które zapewniło nazistom zwycięstwo w Polsce, Norwegii, Holandii, Belgii i Francji.

Bitwa o Brytanię trwała dwa miesiące, a jej areną były przestworza. Niemieckie lotnictwo przeprowadziło 98 ataków i wykorzystało niemal 6000 samolotów. Zgodnie z planami agresora należało opanować brytyjskie porty, wyłączyć z użycia lotniska leżące w pobliżu Londynu i ostatecznie zniszczyć stolicę. Kiedy okazało się, iż spełnienie tych zamierzeń będzie niemożliwe, Niemcy – w połowie września – przeprowadzili dwa zmasowane ataki, które miały zadecydować o finale walk. W tych szturmach naziści wysyłali każdego dnia ponad 250 maszyn (walki trwały od 15 do 20 września). Brytanii broniło ćwierć tysiąca samolotów, które ostatecznie zestrzeliły 185 wrogich myśliwców.

Ostatecznie Niemcy poniosły klęskę, a do inwazji nie doszło. Świat mógł odetchnąć z ulgą – okazało się, że hitlerowców można pokonać.

Po ostatecznym zwycięstwie Winston Churchill, odnosząc się do działań bohaterskich lotników, wypowiedział słowa: „Nigdy w dziedzinie ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”. W grupie tej znajdowali się także Polacy – Dywizjon 303, czyli Eskadra Kościuszkowska. Do bitwy włączyli się oni dopiero w najważniejszej fazie, a przez 43 dni zestrzelił 108 niemieckich samolotów, ponosząc straty w wysokości jedynie pięciu maszyn.

„Myśliwiec”

Rozdział rozpoczyna się porównaniem myśliwca (pilota) do rycerza. Jego zadaniem jest obrona bombowców i pokonywanie samolotów przeciwnika. Walka toczy się głównie w powietrzu. Myśliwce bardzo rzadko ostrzeliwują cele znajdujące się na ziemi.

W przestworzach o wyniku starcia decydują sekundy. Człowiek wiodący normalne życie na ziemi, wsiadając do kokpitu staje się „szaleńcem szybkości, człowiekiem-błyskawicą”. Trzeba pamiętać, iż wielkie bitwy powietrzne rzadko trwały dłużej niż 15 minut.

Następnie opisane zostają relacje człowieka i maszyny. W czasie lotu stanowią oni jedność – istota ludzka jest mózgiem, „okiem-olbrzymem”; sercem-mechanizmem jest silnik. To właśnie wzrok jest w powietrzu najważniejszym zmysłem Od spostrzegawczości i umiejętności podejmowania szybkich decyzji zależy wynik potyczki, a więc życie lub śmierć.

Co sprawiało, że to właśnie Polacy stali się tak dobrymi pilotami? Mieli lepszy zmysł wzroku, bieglejsze rozeznanie w taktyce i byli bardziej zawzięci niż ktokolwiek. Ta ostatnia cecha wzięła się z ciężkiej historii narodu i dawała taką siłę, że ludzie widzący akcje Polaków uważali je za szczególnie brawurowe.

„Pierwsza walka”

Był ostatni dzień sierpnia. Lotnicy Dywizjonu 303 patrolowali niebo nad Londynem – wszystko odbywało się w ramach ostatniego dnia szkolenia. Lecieli rozmarzeni i niecierpliwie oczekiwali następnego dnia. Dowodził nimi major Ronald Kellet  – dosyć zdziwiony faktem, iż tak ważne funkcje (obrona stolicy) powierzano obcym i nieznanym żołnierzom.

Około godziny 16 przyszedł rozkaz z zimi, by Dywizjon 303 dołączył do kolumny. Sześć

Polecamy również:

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 3 =
XDtonietoXD
2018-10-06 14:04:29
to nie o to chodziło
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Ani słowa o czworościanie którego krawędzie, powierzchnie i objętość - są wyrażon...
• 2024-03-04 21:58:56
takie łątwe
• 2024-03-04 15:46:48
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44