Michaś
Jedenastoletni chłopiec o słabym zdrowiu. Po śmierci ojca wychowywany wraz z siostrą Lolą przez matkę. Mieszka na wsi, w Zalesinie, jednak w trakcie roku szkolnego uczęszcza do szkoły w mieście, gdzie mieszka wraz ze swoim guwernerem.
Michaś z wyglądu przypomina swoją matkę, do której jest bardzo przywiązany i którą bardzo kocha. Ma delikatne rysy i bujne włosy opadające na czoło.
Michaś jest chłopcem bardzo wrażliwym, prawdomównym i pracowitym. Uczy się sumiennie i z dużym zapałem, jednak średnie zdolności uniemożliwiają chłopcu zdobywanie dobrych ocen. Przez to Michaś coraz gorzej daje sobie radę z opanowaniem ogromu materiału. Najwięcej kłopotu sprawia mu przyswajanie języka niemieckiego, który obowiązuje w szkole.
Michaś bardzo chce spełnić oczekiwania matki, której zależy, aby syn dobrze się uczył. Najbardziej boi się, że złymi wynikami sprawi matce przykrość i spowoduje pogorszenie jej zdrowia. Przyczyną rozterek bohatera jest również fakt, że w szkole musi uczyć się rzeczy, które są sprzeczne z tym, czego uczono go w domu.
Ogrom obowiązków szkolnych, dylematy moralne i oczekiwania matki nawarstwiają się, aż w końcu doprowadzają do choroby chłopca, a w konsekwencji do jego śmierci.
Wawrzynkiewicz
Prywatny nauczyciel i guwerner Michasia, od sześciu lat pracuje jako korepetytor syna pani Marii. Ma słabe zdrowie, choruje na płuca. Jest człowiekiem bardzo samotnym, nieszczęśliwie zakochanym w matce swojego wychowanka (przeszkodą do wyznania swoich uczuć jest niskie pochodzenie nauczyciela). Miłość do Marii określa nawet mianem „religii”.
Mężczyzna bardzo kocha Michasia. Czuje się za niego odpowiedzialny, dlatego z wielką troską opiekuję się chłopcem. Pomaga mu w lekcjach i widzi, że dziecko nie radzi sobie z ilością obowiązków. Bardzo martwi się o jego zdrowie. Zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo chłopak chciałby spełnić oczekiwania matki i jednocześnie wie, że nie jest w stanie tego zrobić. Stara się pocieszać swojego wychowanka, jednak nie jest w stanie mu pomóc. Jest związany z Michasiem emocjonalnie. Chłopiec jest dla niego najważniejszy.
Wawrzynkiewicz jest wrażliwy i mądry. Mimo podjętych działań (listy do matki Michasia i księdza, rozmowy z chłopcem) nie udaję mu się zapobiec zdarzeniom, których skutkiem jest śmierć wychowanka. W rok po wydarzeniach decyduję się opisać przypadek Michasia w pamiętniku.
Pani Maria
Wdowa samotnie wychowująca dwójkę dzieci (Lolę i Michasia). Mieszka na wsi, w Zalesinie. Kiedyś jej rodzina była majętna, jednak wskutek powstania styczniowego straciła większość dóbr. Dziś jej sytuacja materialna nie przedstawia się źle, jednak daleko jej do dawnej świetności.
Pani Maria jest osobą dobrą i wrażliwą. Bardzo kocha swoje dzieci. W swoim synu Michasiu pokłada wielkie nadzieje. Widzi w nim zdolności, których ten nie posiada. Kobieta jest słabego zdrowia. Innym ludziom daje z siebie więcej, niż może od nich dostać.