Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Bolesław Prus Omyłka - bohaterowie - strona 4

trzech tygodniach kasjer powróci cały, zdrowy i „niezhańbiony” walką.

Obsesją kasjera była chęć stania się kimś ważnym, bohaterem. Nominacja na pomocnika w parafii spowodowała, że radował się jak dziecko. Wydawało mu się, iż powołano go na najważniejszy urząd świata. To właśnie on popełnił tytułową omyłkę. Chcąc przypodobać się przed mieszkańcom miasta, powiedział powstańcom, że za ich klęskę odpowiedzialny jest żyjący nieopodal zdrajca. Ci złapali starca i obeszli się z nim bezwzględnie.

Władek

Władek jest starszym bratem narratora. Przez długi czas jego obecność w dziele opiera się na króciutkich relacjach i wspomnieniach o wysłanych przez niego listach. Młodzieniec studiował w Warszawie i był gorącym patriotą. Jego decyzja o wzięciu udziału w powstaniu stała się dla matki wielką udręką. Kobieta spodziewała się, że już nigdy nie zobaczy swojego synka.

Starszy brat narratora jako pierwszy dokonał rehabilitacji uważanego za zdrajcę starca. W obecności nauczyciela i matki opowiedział, jak mężczyzna uratował go przed pewną śmiercią.

Siwy starzec – „zdrajca”

Od początku stanowi największą zagadkę utworu. Ludzie mówią o nim szeptem, bojąc się, że mężczyzna podgląda ich i podsłuchuje.

Zobacz również

 • Bolesław Prus Omyłka - plan wydarzeń

  1. Narrator dowiaduje się od Łukaszowej, że na uboczu mieszka zdrajca 2. Rozmowa pana Dobrzańskiego z matką chłopca, podczas której omawiali najnowsze wydarzenia na świecie (nauczyciel zastanawiał się, czy Francuzi przyjdą nam z pomocą) 3. Spotkanie w domu narratora – kasjer śpiewa  patriotyczne piosenki

  Więcej
 • Bolesław Prus Omyłka - opracowanie

  „Omyłka” Bolesława Prusa ukazała się w 1884 r., a więc dwadzieścia lat po powstaniu styczniowym. Pozytywiści kwestionowali sensowność kolejnych zrywów narodowych, podkreślając, że znacznie ważniejsza jest jedność społeczeństwa i poprawa jego sytuacji m.in. gospodarczej.

  Więcej
 • Bolesław Prus Omyłka - problematyka

  „Omyłka” Bolesława Prusa to nowela, która po raz pierwszy ukazała się w 1884 r. Artysta krótko opisał w niej życie małego polskiego miasteczka, które w czasie powstania styczniowego stało się areną powstańczych wydarzeń. Przedstawiając ogólny przekrój społeczeństwa, prozaik pamięta o uk...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
xD
xD • 2020-06-06 21:18:50
Fajnie
It's me • 2020-06-06 13:23:33
6
6 • 2020-06-06 07:22:09
Może być
Legnicki • 2020-06-05 06:50:34
Łatwe?
Limo • 2020-06-04 09:34:59