Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Bitwa pod Grunwaldem - streszczenie - strona 12

nim ją zastrzelono. Profesor wstał, zaczął się śmiać i szarpać narratora. Planował z nią spać, nawet miał prześcieradło, a ona poszła z Tadkiem. Syn chorążego dodał od siebie, że nie trzeba było kochać się na starość.

Błagalnym tonem profesor zaczął krzyczeć: „Chodźcie wszyscy na Grunwald!”. Na zewnątrz migały światła rac, odbijały się one na twarzach zgromadzonych w sali. Starszy mężczyzna mówił jeszcze o niemieckim kościółku, w którym na ścianach zapisane są fragmenty Biblii, przy jednej z nich znajdują się krzyżyki ze zdjęciami SS-manów, obok stoją kwiaty. W ten sposób Niemcy czcili swoich zmarłych. Tadek dodał, że o nich (więźniów) nikt nie dbał.

Na stos dorzucono sosnowych gałęzi. Z tłumu wysunął się ksiądz w sutannie. Z ciemności wywleczono człowieka w mundurze esesmańskim. Hełm spadł na beton – założono go z powrotem, a ludzie wybuchli śmiechem. Ksiądz chwycił postać i z wysiłkiem wrzucił do ogniska.

Stojąca obok Tadka Niemka zapytała, co się dzieje. Profesor uspokoił ją mówiąc, że to tylko kukła SS-mana. To odpowiedź więzionych „na krematoria i na kościółek”. Tadek dodał: „I na martwą dziewczynę”.

Na dole odpalono ognie bengalskie, z dachów zaczęto strzelać w powietrze. „Niech umarli grzebią umarłych (…) My, żywi, idźmy z żywymi” – powiedział profesor. Później zaniósł się śmiechem. Po dziedzińcu, w dzień rocznicy bitwy pod Grunwaldem, kiedy palono kukły esesmanów, szedł Batalion – szedł i śpiewał.

Zobacz również

 • Bitwa pod Grunwaldem - plan wydarzeń

  1. Zarysowanie miejsca akcji – dziedzińca i poesesmańskich koszar, po których maszeruje Batalion 2. Przygotowania do mszy odprawianej przez arcybiskupa 3. Opis sali, w której spał Tadek oraz przybliżenie sylwetek jego towarzyszy 4. Ciągłe złośliwości mężczyzn (głównie pod adresem chorążego).

  Więcej
 • Bitwa pod Grunwaldem - opracowanie (czas i miejsce akcji, interpretacja)

  Akcja opowiadania Tadeusza Borowskiego toczy się w Niemczech, najprawdopodobniej we Freimanie (tam przetrzymywany był autor przed uwolnieniem). Jest dzień 15 lipca 1945 r. Wojna już ucichła, a na terenie dawnej III Rzeszy stacjonują amerykańskie wojska.

  Więcej
 • Bitwa pod Grunwaldem - bohaterowie

  Narrator - Tadek - głównym bohaterem i narratorem opowiadania jest Tadek. Dzieli salę z kilkoma innymi byłymi więźniami, z który nie wiążą go mocne relacje, ale skoro zetknęli się ze sobą, muszą starać się koegzystować.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
xd
Zietek • 2020-05-24 19:38:02
gd
ggggg • 2020-05-24 19:09:29
seeeeex
twoja stara • 2020-05-24 18:30:30
ggg
ggg • 2020-05-24 18:26:50
big dick
bigus dickus • 2020-05-24 17:22:25