Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Bitwa pod Grunwaldem - opracowanie (czas i miejsce akcji, interpretacja)

Ostatnio komentowane
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
SĄD SĄDEM A ,,SPRAWIEDLIWOŚĆ" TO ZUPEŁNIE INNA SPRAWA CHOĆ WIELU POCZCIWOTOM ZALEŻY...
LESZEK • 2020-01-24 09:05:27
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Bitwa pod Grunwaldem” - czas i miejsce akcji

Akcja opowiadania Tadeusza Borowskiego toczy się w Niemczech, najprawdopodobniej we Freimanie (tam przetrzymywany był autor przed uwolnieniem). Jest dzień 15 lipca 1945 r. Wojna już ucichła, a na terenie dawnej III Rzeszy stacjonują amerykańskie wojska. Trwa akcja przywracania dawnego porządku. Więźniowie obozów koncentracyjnych, by uniknąć zamieszania i chaosu, zwalniani są stopniowo. Póki co przetrzymuje się ich w budynkach służących do celów militarnych nazistom.

„Bitwa pod Grunwaldem” - interpretacja

Chociaż wydarzenia przedstawiana w utworze rozgrywają się już po wojnie, warunki panujące w „obozie” wciąż przypominają o tym okrutnym czasie. Miejsce brutalnych nazistów zajęli obojętni Amerykanie (zwani „okejami”). Nadal trzeba było starać się o jedzenie, wciąż martwiono się o jutro, ludzie kradli, zachowywali się agresywnie. Znajdując się o krok od wyjścia na wolność, nadal pozostawali „zlagrowanymi”.

Okres „kwarantanny”, jak nazywa to narrator, staje się również czasem próby dla wielu ludzi. Tadek pozostaje biernym obserwatorem wydarzeń, jedyną prawdziwą wartością są dla niego książki, o które dba i przez wzgląd na które nie chce

Polecamy również:

  • Bitwa pod Grunwaldem - plan wydarzeń

    1. Zarysowanie miejsca akcji – dziedzińca i poesesmańskich koszar, po których maszeruje Batalion 2. Przygotowania do mszy odprawianej przez arcybiskupa 3. Opis sali, w której spał Tadek oraz przybliżenie sylwetek jego towarzyszy 4. Ciągłe złośliwości mężczyzn (głównie pod adresem chorążego). Więcej »

  • Bitwa pod Grunwaldem - bohaterowie

    Narrator - Tadek - głównym bohaterem i narratorem opowiadania jest Tadek. Dzieli salę z kilkoma innymi byłymi więźniami, z który nie wiążą go mocne relacje, ale skoro zetknęli się ze sobą, muszą starać się koegzystować. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 2 =