Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Bajki robotów - opracowanie ogólne (geneza, czas i miejsce akcji, problematyka)

Ostatnio komentowane
xDDDDDDDDDDDD
xDDDDDDDDDDDDD • 2019-10-19 07:58:53
wew
wewe • 2019-10-17 19:56:19
No elo
Elo • 2019-10-16 18:14:00
nie fajne
wertyuiop[] • 2019-10-16 16:41:14
Podobno pan Erwin oprócz żony miał wiele związków nieformalnych z innymi kobietami. R...
Marcin • 2019-10-16 12:12:31
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Bajki robotów” - geneza

„Bajki robotów” ukazały się po raz pierwszy w 1964 roku. Zawierały wówczas też trzy opowiadania włączone później do odrębnego cyklu („Jak ocalał świat”, „Maszyna Trurla”, „Wielkie lanie”).

W kosmicznej scenerii, w świecie pełnym zaawansowanej technologii umieścił Lem królów, rycerzy i smoki. Nie było tam jednak miejsca na wróżki i nadprzyrodzone umiejętności, ponieważ wszystko działo się według praw rządzących nauką.

„Bajki robotów” - czas i miejsce akcji

„Bajki robotów” to zbiór fantastyczno-groteskowych opowiadań, łączących konwencję baśni z futuryzmem (powieścią science-fiction). Czas akcji jest trudny do określenia – nie wiadomo, czy mamy do czynienia z przeszłością, wizja przyszłości czy też z zupełnie innym światem, istniejący poza czasem. Wydarzenia rozgrywają się na dziwnych planetach, rządzących się własnymi prawami.

„Bajki robotów” - problematyka

Zbiór odnosi się do różnych problemów, porusza kwestie moralne, mówi o przyjaźni, nienawiści, władzy, chciwości. Z całego cyklu wyłania się negatywny obraz człowieka jako istoty słabej i mściwej. Choć bohaterami opowiadań są na ogół roboty, uosabiają one ludzkie słabości.

Największą przywarą rodu ludzkiego jest głupota, źródło wszelkiego zła. Uosobieniem głupoty jest elektrycerz Kwarcowy, powtarzający sobie nieustannie: „Byle tylko nie myśleć”. Wszelkie podstępy, zabiegi zaborczych królów, knowania podstępnych doradców w opowiadaniach cechują się rażącą głupotą i prowadzą do klęski.

Polecamy również:

 • Trzej elektrycerze - streszczenie

  Pewien konstruktor-wynalazca, który zbudował wiele już różnych maszyn dużych i małych, postanowił dokonać rzeczy niemożliwej: zapragnął połączyć życie ze śmiercią. Stworzył więc rozumne istoty z wody. Znalazł planetę, leżącą bardzo daleko od wszystkich słońc. Więcej »

 • Uranowe uszy - streszczenie

  Pewien inżynier Kosmogonik zajmował się rozjaśnianiem gwiazd. Wraz ze swoim uczniem zawędrował do mgławicy Andromedy i tam próbował rozjaśnić jedną z kul gwiazdowych za pomocą swoich promieni. Miały one trzy kolory: czerwony, fioletowy i niewidzialny. Próbował rozjaśnić gwiazdę dwoma rodzajami... Więcej »

 • Wielkie lanie - streszczenie

  Pewnego dnia konstruktor Klapaucjusz otrzymał prezent od innego konstruktora – Trurla. Podarkiem tym była Maszyna Do Spełniania Życzeń. Przez cały dzień maszyna dawała konstruktorowi to, czego potrzebował do pracy. Więcej »

 • Bajka o maszynie cyfrowej, co ze smokiem walczyła - streszczenie

  Poleander Patrobon był władcą Kybery i wielkim miłośnikiem wojskowości. Najbardziej cenił sobie cybernetykę, którą uważał za najskuteczniejszą sztukę wojenną. W całym królestwie Patrobona było bardzo wiele maszyn myślących, które towarzyszyły mieszkańcom Kybery na co dzień. Nawet w kamieniach... Więcej »

 • Przyjaciel Automateusza - streszczenie

  Automateusz był robotem. Miał wyruszyć w długą podróż. Usłyszał o pewnym wynalazcy, który skonstruował sztucznego przyjaciela. Automateusz pomyślał, że taki towarzysz umili mu czas podróży i udał się do konstruktora, by zakupić urządzenie. Było ono bardzo drogie – robot zapłacił za niego... Więcej »

Komentarze (2)
2 + 3 =
Komentarze
Adix • 2018-04-24 18:30:16
spoko
Ola6a • 2016-12-05 19:19:19
Polecam