Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Bajki robotów - opracowanie ogólne (geneza, czas i miejsce akcji, problematyka)

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Bajki robotów” - geneza

„Bajki robotów” ukazały się po raz pierwszy w 1964 roku. Zawierały wówczas też trzy opowiadania włączone później do odrębnego cyklu („Jak ocalał świat”, „Maszyna Trurla”, „Wielkie lanie”).

W kosmicznej scenerii, w świecie pełnym zaawansowanej technologii umieścił Lem królów, rycerzy i smoki. Nie było tam jednak miejsca na wróżki i nadprzyrodzone umiejętności, ponieważ wszystko działo się według praw rządzących nauką.

„Bajki robotów” - czas i miejsce akcji

„Bajki robotów” to zbiór fantastyczno-groteskowych opowiadań, łączących konwencję baśni z futuryzmem (powieścią science-fiction). Czas akcji jest trudny do określenia – nie wiadomo, czy mamy do czynienia z przeszłością, wizja przyszłości czy też z zupełnie innym światem, istniejący poza czasem. Wydarzenia rozgrywają się na dziwnych planetach, rządzących się własnymi prawami.

„Bajki robotów” - problematyka

Zbiór odnosi się do różnych problemów, porusza kwestie moralne, mówi o przyjaźni, nienawiści, władzy, chciwości. Z całego cyklu wyłania się negatywny obraz człowieka jako istoty słabej i mściwej. Choć bohaterami opowiadań są na ogół roboty, uosabiają one ludzkie słabości.

Największą przywarą rodu ludzkiego jest głupota, źródło wszelkiego zła. Uosobieniem głupoty jest elektrycerz Kwarcowy, powtarzający sobie nieustannie: „Byle tylko nie myśleć”. Wszelkie podstępy, zabiegi zaborczych królów, knowania podstępnych doradców w opowiadaniach cechują się rażącą głupotą i prowadzą do klęski.

Polecamy również:

 • Trzej elektrycerze - streszczenie

  Pewien konstruktor-wynalazca, który zbudował wiele już różnych maszyn dużych i małych, postanowił dokonać rzeczy niemożliwej: zapragnął połączyć życie ze śmiercią. Stworzył więc rozumne istoty z wody. Znalazł planetę, leżącą bardzo daleko od wszystkich słońc. Więcej »

 • Uranowe uszy - streszczenie

  Pewien inżynier Kosmogonik zajmował się rozjaśnianiem gwiazd. Wraz ze swoim uczniem zawędrował do mgławicy Andromedy i tam próbował rozjaśnić jedną z kul gwiazdowych za pomocą swoich promieni. Miały one trzy kolory: czerwony, fioletowy i niewidzialny. Próbował rozjaśnić gwiazdę dwoma rodzajami... Więcej »

 • Wielkie lanie - streszczenie

  Pewnego dnia konstruktor Klapaucjusz otrzymał prezent od innego konstruktora – Trurla. Podarkiem tym była Maszyna Do Spełniania Życzeń. Przez cały dzień maszyna dawała konstruktorowi to, czego potrzebował do pracy. Więcej »

 • Bajka o maszynie cyfrowej, co ze smokiem walczyła - streszczenie

  Poleander Patrobon był władcą Kybery i wielkim miłośnikiem wojskowości. Najbardziej cenił sobie cybernetykę, którą uważał za najskuteczniejszą sztukę wojenną. W całym królestwie Patrobona było bardzo wiele maszyn myślących, które towarzyszyły mieszkańcom Kybery na co dzień. Nawet w kamieniach... Więcej »

 • Przyjaciel Automateusza - streszczenie

  Automateusz był robotem. Miał wyruszyć w długą podróż. Usłyszał o pewnym wynalazcy, który skonstruował sztucznego przyjaciela. Automateusz pomyślał, że taki towarzysz umili mu czas podróży i udał się do konstruktora, by zakupić urządzenie. Było ono bardzo drogie – robot zapłacił za niego... Więcej »

Komentarze (2)
3 + 5 =
Komentarze
Adix • 2018-04-24 18:30:16
spoko
Ola6a • 2016-12-05 19:19:19
Polecam
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');