Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Rola kościoła katolickiego w walce z władzą komunistyczną w Polsce - strona 4

Ostatnio komentowane
uuu
ry • 2020-02-25 15:41:46
"Jednostką w układzie SI jest km/m3" - dosłowny cytat... Może warto czytać, co się n...
Andrzej • 2020-02-25 09:13:29
xdxdxd
sto ciechanów • 2020-02-24 17:46:43
hmmm....
darioo • 2020-02-24 17:02:21
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

nabrał tempa. Podczas dwóch kolejnych swoich pielgrzymek do Ojczyzny, papież wielokrotnie nawiązywał do „Solidarności“ jednoznacznie kierując swoje wsparcie dla tego ruchu.

Jerzy Popiełuszko

Widząc swój powolny upadek, rząd komunistyczny, wprowadził stan wojenny. Kościół w tym okresie czasu był dla obywateli ostoją pomocy i wsparcia. W kościołach działały duszpasterstwa przeróżnych organizacji, zarówno ludzi wierzących jak i niepodzielających tej wiary. Ludzie, którzy w nich działali spotykali się aby rozmawiać o Polsce, słuchać wykładów ale też pomagać internowanym i aresztowanym. Kościół organizował pomoc materialną i żywnościową z zagranicy. Święta narodowe stały się okazją do manifestacji antyrządowych. Wielkim przeżyciem dla wiernych były comiesięczne Msze Święte za Ojczyznę organizowane przez księdza Jerzego Popiełuszkę, który 19 października 1984 został brutalnie zamordowany przez funkcjonariuszy MSW. Komuniści chcieli go wyeliminować z życia społecznego, a doprowadzili do tego, że stał się męczennikiem wolności a pamięć o jego bohaterstwie trwa do dziś.

Okres walki kościoła z systemem totalitarnym w Polsce trwał przez ponad 40 lat. W tym czasie pochłonął wiele ofiar zarówno duchownych, jak i świeckich. Kościół katolicki w Polsce był jedyną ówcześnie instytucją, która wymykała się w rąk totalitarnej ideologii. Dlatego właśnie był tak niebezpieczny. Jak się okazało przywiązanie Polaków do religii było tak wielki, że tylko we współpracy z nim, budowa niepodległej i wolnej Ojczyzny była możliwa.

Rola kościoła katolickiego w walce z władzą komunistyczną w Polsce

Polecamy również:

  • List biskupów polskich do biskupów niemieckich - przyczyny, czego dotyczył, konsekwencje

    Stosunki panujące pomiędzy państwami niemieckimi a Polską po II wojnie światowej nie należały, z oczywistych względów, do najcieplejszych. W propagandzie PRL-u Niemcy były zawsze ukazywane jako kraj śmiertelnie niebezpiecznie, wrogi Polsce, a w przypadku Niemiec Zachodnich - ciągle sekretnie nazistowski. Tym... Więcej »

  • Bł. Jerzy Popiełuszko - biografia, zasługi

    Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. we wsi Okopy na Podlasiu. Dwa dni później został ochrzczony w kościele w Suchowoli. Wówczas otrzymał imię swojego stryja –  Alfons (zmienił je na Jerzy Aleksander dopiero w okresie nauki w seminarium). W latach nastoletnich był... Więcej »

  • Stefan Wyszyński - biografia, zasługi, najważniejsze informacje

    Stefan Wyszyński przyszedł na świat 3 sierpnia 1901 r. we wsi Zuzela (na granicy Mazowsza i Podlasia) jako drugie dziecko Stanisława (organisty miejscowego kościoła) i Julianny Wyszyńskich. W 1920 r. wstąpił do seminarium duchownego we Włocławku. Święcenia kapłańskie przyjął w dniu swoich 23. urodzin.  Więcej »

Komentarze (0)
3 + 4 =