Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Reformacja w Polsce - przyczyny, przebieg - strona 3

się przede wszystkim z pracy fizycznej.

Kalwinizm – Nurt ten rozwinął się przede wszystkim w Małopolsce, Litwie oraz Wielkopolsce. Był szczególnie popularny wśród szlachty ponieważ kalwini sekularyzowali dobra Kościoła katolickiego. Dążyli przy tym do oddzielenia Kościoła od papiestwa oraz utworzenia Kościoła narodowego.

Luteranizm – Rozprzestrzenił się gównie w miastach z dużą ilością ludności niemieckiej. W tym przede wszystkim w ośrodkach miejskich Prus Królewskich oraz Wielkopolski. Największą popularnością cieszył się wśród mieszczaństwa.

Arianizm – Był to odłam kalwinizmu, a jego zwolennicy nazwani też byli antytrynitarzami oraz braćmi polskimi. Odrzucali dogmaty o Trójcy Świętej oraz boskości Chrystusa. Głosili umiłowanie bliźnich i równość wszystkich ludzi wobec Boga.

Na okres reformacji w Polsce przypadają czasy działalności jednego z najważniejszych i zarazem najwybitniejszych hierarchów kościelnych – kardynała Stanisława Hozjusza. Dzięki niemu do Polski sprowadzono jezuitów, którzy wywarli ogromny wpływ na życie religijne oraz kulturę kolejnego stulecia. Dodatkowo w roku 1599 nastąpił przekład Biblii przez Jakuba Wujka.

Natomiast w roku 1570 zawarto tzw. ugodę

Zobacz również

 • Konfederacja warszawska (1573) - historia, przyczyny, postanowienia

  W chwili bezpotomnej śmierci ostatniego Jagiellona na tronie polskim – Zygmunta II Augusta, sytuacja wewnętrzna Rzeczpospolitej przedstawiała się wyjątkowo trudno. Kwestia sukcesji tronu Polski oraz Litwy nie została ostatecznie rozstrzygnięta. Dodatkowo w kraju narastał spór religijny i polityczny między katolikami a protesta...

  Więcej

Losowe zadania

 • Pęcherz pławny

  Pęcherz pławny jest narządem charakterystycznym dla ryb i jest przystosowaniem do życia w toni wodnej.  Jaką rolę pełni w poruszaniu się ryb. Jakie trzy główne gazy wypełniają pęcherz pławny?

  0 Odpowiedz Więcej
 • Rodzaje układów przestrzennych średniowiecznych wsi

  Wymień i krótko scharakteryzuj typy układów przestrzennych średniowiecznych wsi na ziemiach polskich.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Cechy lancetnika

  Zaznacz, które zdanie jest fałszywe, a które prawdziwe: 1. Lancetnik ma symetrię dwuboczną i osiąga ok. 15-17 cm długości. P/F 2. Układ mięśniowy lancetnika zbudowany jest z miomerów przedzielonych mioseptami. P/F 3. Endostyl jest to wgłębienie w dolnej części gardzieli wyścielone nabłonkiem produkującym ślu...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Nazwij jednostki miary

  Podaj standardowe jednostki, w których mierzy się w Polsce: A. temperaturę powietrza B. prędkośc wiatru C. wysokość bezwzględną D. głębokość jezior E. wielkość opadów atmosferycznych F. wielkość przepływu rzeki

  1 Odpowiedz Więcej
 • Charakterystyka grupy organizmów

  Jest to sztucznie wyodrębniona grupa organizmów eukariotycznych. Są zróżnicowane pod kątem budowy i fizjologii. Mogą być jedno- lub wielokomórkowe, samo- i cudzożywne. Większość z nich bytuje w środowisku wodnym. O jak grupę organizmów chodzi?

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
xd
Zietek • 2020-05-24 19:38:02
gd
ggggg • 2020-05-24 19:09:29
seeeeex
twoja stara • 2020-05-24 18:30:30
ggg
ggg • 2020-05-24 18:26:50
big dick
bigus dickus • 2020-05-24 17:22:25