Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie w czasie II wojny światowej

Poniesiona we wrześniu 1939 roku klęska doprowadziła do utraty przez polski rząd kontroli nad całym swoim terytorium, nie oznaczała jednak całkowitego zniszczenia polskich sił zbrojnych. Już w pierwszych dniach października udało się utworzyć emigracyjny rząd, z Władysławem Sikorskim jako nowym dowódcą wojska. Zwrócił on uwagę na kwestię tysięcy żołnierzy, którym w ostatnich dniach września 1939 roku udało się przebić do granicy rumuńskiej i węgierskiej. Wielu z nich nadal chciało walczyć za wolną Polskę.

Pomiędzy październikiem 1939 roku a majem 1940 roku rząd polski na emigracji czynił aktywne działania mające na celu utworzenie Wojska Polskiego we Francji, złożonego z tych właśnie żołnierzy, którzy wydostali się z terytorium Polski. Odniesiono na tym polu duże sukcesy. Francuzi byli zainteresowani wzmocnieniem swojej armii, stąd też dzięki jej pomocy udało się zorganizować transport internowanych żołnierzy do Francji, rozpoczęto też ich formowanie w nowe dywizje i szkolenie. Problemem był sprzęt i wyposażenie w mundury, żołnierzy polskich zrażała też francuska bierność w stosunku do niemieckiej agresji.

Wojska polskie na Zachodzie przeszły swój chrzest bojowy w czasie kampanii norweskiej,

Zobacz również

 • Rząd polski na emigracji w czasie II wojny światowej

  W nocy z 17 na 18 września 1939 roku władze II Rzeczpospolitej przekroczyły granicę państwową z Rumunią. Fakt ten, mimo że został w kraju odebrany jak najgorzej, nie oznaczał jednak końca ciągłości polskiego rządu. Wręcz przeciwnie, niemal od razu po klęsce wrześniowej rozpoczęło się formowanie polskiego rządu emigracyjnego.

  Więcej
 • Układ Sikorski-Majski - przyczyny, postanowienia, skutki

  Pomiędzy rokiem 1939 a 1941 stosunki pomiędzy polskim rządem na uchodźstwie a ZSRR były chłodne i wrogie. Mimo formalnego braku wypowiedzenia wojny, ZSRR zagarnął bezprawnie tereny wschodnie II Rzeczpospolitej i był uważany za sojusznika Adolfa Hitlera. Stąd też wzajemna wrogość Polaków do ZSRR. Sytuacja zmieniła się jednak w...

  Więcej
 • Armia Polska w ZSRR - Armia Andersa - szlak bojowy, bitwy, historia

  Po roku 1939 na terytorium ZSRR znalazły się miliony obywateli II Rzeczpospolitej, siłą zmuszonych do zostania obywatelami Związku Radzieckiego. Władze radzieckie już na samym początku swojej okupacji przeprowadziły szeroko zakrojoną akcję „oczyszczania” tych terenów z wrogo nastawionych do komunizmu ludzi.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28