Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kościół i religia w oświeceniu - strona 2

w potęgę sił Natury i budowę wszechświata, bądź też Rozum i wartości moralne. Zwłaszcza te ostatnie poglądy zyskały na szerokim znaczeniu w czasie rewolucji francuskiej, gdzie wielu znaczących jej przedstawicieli było ateistami. Deizm z kolei zakładał, że Bóg był wielkim architektem, który zaprojektował całe uniwersum i zasady w nim panujące, jednak po stworzeniu go nie ingeruje już w działający system. Czasami używa się na określenie tego poglądu metafory zegarmistrza, który zbudował i nakręcił zegarek, po czym nie interesuje się jego pracą. Deizm odrzucał też w dużej mierze rolę objawień i możliwości poznania Boga. Wśród jego zwolenników (mniej lub bardziej jawnych) można zaliczyć m.in. Johna Locke, Woltera czy Johna Tolanda.

XVIII wiek jest okresem narodzin nowoczesnej masonerii, następczyni średniowiecznych jeszcze tajnych stowarzyszeń murarzy i budowniczych, której powstanie wiąże się z zawiązaniem w Anglii Wielkiej Loży (1717). Masoneria, zwana także wolnomularstwem, była ruchem o wielu różnych obliczach, od chęci samokształcenia, samorozwoju i badania natury człowieka, po skomplikowane rytuały, rozbudowaną hierarchię i stopnie wtajemniczenia. Nie stanowiła (i nie stanowi)

Zobacz również

  • Deizm - definicja, charakterystyka

    Deizm to pogląd uznający istnienie Boga, ale negujący jego ingerencję w ludzkie sprawy. Deiści pojmują Boga nieosobowo – ich zdaniem stworzył on świat, wszystkie byty materialne i rządzące nimi prawa, na tym jednak jego rola się kończy. Bóg nie interesuje się losami świata, nie wysłuchuje modlitw i nie ingeruje w ludzką...

    Więcej
  • Ateizm - definicja, charakterystyka

    Ateizm to postawa odrzucająca istnienie Boga. Termin wywodzi się z języka greckiego i dosłownie oznaczał „bezbożny”. Już ok. V używano go w znaczeniu „negujący bogów”, a wraz z rozwojem oświeceniowej myśli filozoficznej stał się określeniem pewnej postawy światopoglądowej.

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
Bardzo dobre i super pomocne.
bobas • 2020-05-27 17:31:25
srfgh
gfcvghj • 2020-05-27 15:15:07
elo dzienki byq
ojjjtak+1byczq • 2020-05-27 12:05:25
w ogóle nie przydatme
LoL • 2020-05-27 09:11:10
Cudaczek Wyśmiewaczek przyczepiał się do włosów.
raz i trzy • 2020-05-27 08:25:54