Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kampania wrześniowa - skutki i przyczyny klęski kampanii wrześniowej

Ostatnio komentowane
kuurde powalił by se człowiek a tu sie sralkanuw cza uczyć
PIOTERBUBR • 2019-04-25 15:59:10
przydało się na wos
lollll • 2019-04-25 06:37:26
kjygj
jfghjnf • 2019-04-24 21:09:05
hahaha
nati8991 • 2019-04-24 09:07:34
Widać że gimbus
Gimbus • 2019-04-24 06:36:17
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kampania polska roku 1939 zakończyła się rozbiciem państwa polskiego i upadkiem II Rzeczpospolitej. II RP istniała zaledwie przez dwadzieścia lat i jej rozwój został brutalnie przerwany przez najazd sąsiadów. Po 28 września 1939 roku terytorium polskie zostało oficjalne podzielone pomiędzy III Rzeszę i Związek Radziecki. Oba te totalitarne państwa zaczęły wprowadzać na zdobytych ziemiach własny porządek administracyjny i prawny, przede wszystkim zaś niszczyć kulturę polską, którą uważano za niebezpieczną. Rozpoczął się okres aresztowań i egzekucji, przeprowadzanych zwłaszcza na osobach związanych ze środowiskami patriotycznymi i inteligencji polskiej, w których upatrywano głównych kandydatów do ruchu oporu.

Rozwiały się marzenia o szybkim zwycięstwie dzięki pomocy sojuszników z Zachodu. Jednym z głównych czynników wpływających na szybkie zwycięstwo Niemiec była właśnie bierność Anglii i Francji, dwóch głównych polskich sojuszników. Należy jednak pamiętać, że polska dyplomacja przeceniała też znacznie możliwości wojenne obu tych krajów. Nie były one przygotowane do wojny i potrzebowały czasu, by zmobilizować swój ogromny potencjał. Nikt też nie spodziewał się, jak skuteczna będzie nowa

Polecamy również:

 • Obrona Westerplatte (wrzesień 1939) - opis, dowódca, historia

  W okresie międzywojennym jedną z najbardziej drażliwych kwestii dyplomatycznych pomiędzy Niemcami a Polską była kwestia przynależności państwowej Gdańska. Miasto to zostało w roku 1919 odłączone od Republiki Weimarskiej i, decyzją zwycięskich państw Ententy, stało się wolnym miastem. Gdańsk był zamieszkały w... Więcej »

 • Bitwa nad Bzurą - przebieg (streszczenie), skutki

  Bitwa nad Bzurą była największą bitwą stoczoną we wrześniu 1939, mająca na celu zatrzymanie niemieckiego pochodu na Warszawę i rozbicie armii niemieckiej, maszerującej na stolicę. Jest to również jedno z najciekawszych i najbardziej znanych starć w trakcie całej kampanii polskiej roku 1939. Więcej »

 • Agresja ZSRR na Polskę (17 wrzesień 1939) - przyczyny, przebieg, skutki

  Od samego początku istnienia II Rzeczpospolitej jednym z największych zagrożeń dla niepodległości państwa był jego wschodni sąsiad, Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.  Władze radzieckie uważały, że Polska stanowi główną przeszkodę w ich naczelnym celu ideologicznym, czyli przeniesieniu... Więcej »

 • Kapitulacja Warszawy i Helu (1939). Bitwa pod Kockiem - historia

  Po przegranej przez stronę polską bitwie granicznej w dniach 1 – 4 września 1939 roku niemieckie wojska wdarły się głęboko w głąb terytorium II Rzeczpospolitej. Jednym z głównych celów agresora było opanowanie stolicy kraju – Warszawy. Słusznie bowiem przewidywano, że ewentualny upadek... Więcej »

Komentarze (1)
1 + 1 =
Komentarze
maje zdanie • 2017-12-11 16:30:09
zle