Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Dictatus papae - historia, postanowienia, skutki

Ostatnio komentowane
Chcesz się bezpłatnie nauczyć języka angielskiego? Zgłoś się na kurs języka angiel...
Bezpłatne szkolenia • 2018-07-13 09:15:31
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Super na spr.
Evogy • 2018-06-07 17:45:08
mega
Zuza • 2018-06-06 17:25:41
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Reforma instytucji kościoła średniowiecznego stała się elementem polityki władców niemieckich od czasów Ottona I. Kościół działał wówczas w ramach państwa, a następcy cesarza wpływali często na decyzje w kwestiach wyboru kolejnych papieży. Po śmierci Ottona III o tron papieski walczyły ze sobą rody rzymskie. Jest to również okres największego upadku papiestwa w jego historii.

Kres rozprzężenia obyczajów w Stolicy Apostolskiej położył król Niemiecki – Henryk III. Po zbrojnej wyprawie do Włoch, zdetronizował aż trzech równocześnie rządzących papieży, a następnie na tronie obsadził swojego kandydata. Okres rządów Henryka określa się z resztą jako cezaropapizm, gdzie cesarz miał posiadać władzę zwierzchnią nad władzą duchową. Mógł jednocześnie ingerować w wewnętrzne sprawy Kościoła.

Przeciwnicy doktryny cesarza – a zwłaszcza papież Grzegorz VII, mieli inną wizje współdziałania Papiestwa oraz Cesarstwa. Przede wszystkim kościół miał pozostawać całkowicie niezależny od władzy świeckiej. Ponad to Rzym miał stanowić centrum zarządzające zagadnieniami w całym ówczesnym świecie chrześcijańskim.

Postulaty propagowane przez Grzegorza VII oraz inne, które miały regulować role papiestwa i cesarstwa,

Polecamy również:

 • Cezaropapizm, papocezaryzm - co to jest, historia. Spory o dominację - przykłady

  Po bezpotomnej śmierci cesarza Henryka II władzę w kraju przejmuje dynastia Salicka. Jej pierwszym przedstawicielem był Konrad II. Nowy władca podczas swoich rządów dążył przed wszystkim do wzmocnienia wewnętrznego Rzeszy. W trakcie jego panowania dużym niebezpieczeństwem był wzrost pozycji feudałów... Więcej »

 • Cesarstwo uniwersalne Ottona III - definicja, na czym polega - Historia

  Po śmierci cesarza Ottona II w roku 983, jego syn i następca miał wówczas zaledwie trzy lata. Pomimo, że już w roku 983 Otton III został koronowany na króla Niemiec, był zbyt młody aby rządzić cesarstwem po śmierci ojca. Po długoletnim okresie regencji, osobiste rządy objął w roku 995. Więcej »

 • Spór o inwestyturę - przyczyny

  Po koronacji Ottona I na cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego w roku 962, władca niemiecki został wywyższony wśród innych ówczesnych monarchów chrześcijańskich. W tym samym roku cesarz wydał statut na mocy którego, wszyscy najwyżsi duchowni niemieccy byli zobowiązani do składania hołdu... Więcej »

 • Cesarstwo Ottonów - charakterystyka. Polityka Cesarstwa Ottonów

  Po podziale imperium karolińskiego w roku 843 w Verdun, konfliktach dynastycznych oraz najazdach wikingów, doszło do osłabienia, a następie upadku władzy cesarskiej. W X w. ukształtowało się Królestwo Francji w zachodniej części monarchii, a we wschodniej – Niemiec. Cesarstwo rzymskie na... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 4 =