Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Czechy w późnym średniowieczu - najważniejsze daty, wydarzenia

Ostatnio komentowane
KPK to podstawa prawna jednak nieograniczona do danego kraju dr Arletta Bolesta adwokat ...
Arletta Bolesta • 2019-04-21 08:49:52
karol jest najlepszy
KAROL • 2019-04-15 11:54:08
Ciekawe
Roster • 2019-04-14 13:56:04
Chyba autorowi kontrkultura pomyliła się z kulturą alternatywną. Polecam się doinform...
K2376 • 2019-04-13 13:14:03
szkoda, że nie ma nic na temat ''Tędy i owędy''. :(
młoda_polonistka • 2019-04-13 13:09:56
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W okresie rozkwitu państw Europy Środkowej i Wschodniej, w XIV w. wzmożony rozwój objął w pierwszej kolejności Czechy, Węgry oraz państwo zakonu krzyżackiego. Kraje Europy Środkowej stały się terenem, na którym postępowała kolonizacja na prawie niemieckim. Na szybki rozwój gospodarczy Czech wpłynęło również wydobycie kruszców, których złoża znajdowały się w Sudetach. Górnictwo w Czechach stało się z czasem istotnym czynnikiem w kwestii rozwoju miast. W XIII w. Praga stała się jednym z największych ośrodków miejskich w obrębie Europy Środkowej.

Czechy od połowy X w. funkcjonowały w strukturach Rzeszy. Władcy Czescy, pochodzący z panującej wówczas dynastii Przemyślidów, uznawali zwierzchnictwo cesarzy. Pozycje królestwa czeskiego wśród innych monarchii europejskich, podniósł w drugiej połowie XIII w. Przemysł Ottokar II. Natomiast jego następca rozwinął ekspansje Czech oraz wystąpił z pretensjami do tronu krakowskiego. W efekcie jego walk z Władysławem Łokietkiem, w roku 1300 panował już nad całym Królestwem Polski.

W roku 1306, po śmierci władcy czeskiego Wacława III, rozpoczęły się walki o tron praski między Habsburgami a Luksemburgami. Ostatecznie władzę przejęli ci ostatni. Pierwszym

Polecamy również:

  • Dynastia Luksemburgów w Czechach - Czechy w strukturach Rzeszy

    Po wygaśnięciu panującej w Czechach dynastii Przemyślidów, na nowego władcę wybrano syna cesarza Henryka VII – Jana Luksemburskiego (1310 – 1346). Początkowo nowy władca popierał niemieckie mieszczaństwo oraz kolonistów. Jednak na skutek wojny z czeskimi możnowładcami i rycerstwem, zawarł... Więcej »

  • Husytyzm - definicja, założenia, historia

    Husytyzmem nazywa się ruch religijno-społeczny w Czechach zapoczątkowany w pierwszej połowie XV w. przez Jana Husa, reformatora religijnego. Jego zwolennicy głosili potrzebę odnowy Kościoła przez nawiązanie do tradycji pierwotnego chrześcijaństwa. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 5 =