Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Warunki życia w Morzu Bałtyckim - geografia

Ostatnio komentowane
aha
ktoś • 2019-05-19 15:39:47
sdlabe dostalam 4
twoj pies • 2019-05-19 15:24:17
mirmił nie jest łysy!
mateusz • 2019-05-18 16:54:30
Nt. kościelnego procesu o nieważność małżeństwa zapraszam również na mój blog, n...
Arletta Bolesta • 2019-05-18 09:02:36
KATNISS, NIE KETNIS. Jak można mylić imię głównej bohaterki?!
M • 2019-05-17 19:09:37
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Flora i fauna Bałtyku jest znacznie uboższa w porównaniu z światem organizmów morskich Morza Północnego (biomasa jest tam ok. 5 razy większa niż w Bałtyku) i północnej części Atlantyku.

Wynika to przede wszystkim z niewielkiego zasolenia Bałtyku (średnio 7‰, a minimalnie 1-2‰), które czyni jego wody i dno trudnymi do skolonizowania zarówno przez gatunki typowo morskie, jak i typowo śródlądowe (występują w wodach zalewów, np. Zalewu Wiślanego).
Dodatkowe czynniki zmniejszające atrakcyjność Bałtyku dla organizmów żywych to: niewielka głębokości morza (brak gatunków głębinowych), ograniczone połączenie z wodami otwartego oceanu oraz zanieczyszczenie jego wód.

W Bałtyku (poza zachodnimi krańcami Cieśnin Duńskich) nie występują żadne szkarłupnie (jeżowce, rozgwiazdy), głowonogi (ośmiornice, kałamarnice), czy ramienionogi. Nieliczne są: jamochłony (m.in. chełbia modra) i mięczaki (tylko 6 gatunków małży). Żyjące w Bałtyku organizmy słonowodne (np. omułki, chełbia modra, śledzie, czy dorsze) są znacznie mniejsze niż przedstawiciele tych samych gatunków żyjący w Morzu Północnym. Z rekinów obecny w Bałtyku (zachodnim) jest tylko niewielki koleń, z waleni zaś – morświn. Występują za to foki

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

 • Gleby Polski - rodzaje

  Gleby występujące w Polsce nawiązują do strefowości klimatycznej i roślinnej. Wśród gleb strefowych dominują gleby brunatne (cambisols) i płowe (luvisols), typowe dla biomu liściastych i mieszanych lasów szerokości umiarkowanych rozwijającego się w okresowe chłodnym i równomiernie wilgotnym... Więcej »

 • Flora i fauna Polski

  Flora (świat roślinny)Polski jest  średnio bogata w gatunki. Występuje tu około 2 700 gatunków roślin naczyniowych, 67 gatunków paprotników, ok. 600 gatunków mchów, ok. 1 600 gatunków porostów. Występuje tu też około 5 000 gatunków grzybów (obecnie... Więcej »

 • Wody śródlądowe i zasoby wodne Polski - geografia

  Wg Rocznika Statystycznego GUS w roku 2012 około 646 tys. hektarów gruntów pokrytych było w Polsce wodą - gł. przez powierzchniowe wody płynące i stojące (wody zajmowały więc ok. 2% całkowitej powierzchni kraju). Więcej »

 • Ochrona przyrody w Polsce - geografia

  Ochrona przyrody w Polsce ma już 1000-letnią tradycję. Już w XI wieku Bolesław Chrobry ograniczył polowania na bobry (pierwsze zakazy służyły głównie zachowaniu dla władcy zwierzyny łownej). Obecnie ochronę przyrody w Polsce reguluje Ustawa o ochronie przyrody z 2004 roku. Ustanowiła ona 9 form ochrony przyrody. Więcej »

 • Ukształtowanie powierzchni Polski - cechy

  Polska jest krajem nizinnym – średnia wysokość nad poziomem morza wynosi tylko 173 m a obszary leżące niżej niż 200 m n.p.m. stanowią ok. 75% powierzchni naszego kraju. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 4 =