Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Rośliny przemysłowe w Polsce i na świecie - przykłady - strona 2

Ostatnio komentowane
ok
julian • 2020-01-29 19:08:19
ciul
ciul • 2020-01-29 12:16:47
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

roślin oleistych poza przeznaczeniem spożywczym stosowane są w produkcji kosmetyków, biopaliw przez przemysł paliwowy i niektórych produktów malarskich, czy lakierniczych (m.in. olej z nasion drzewa tungowego). Kauczukowiec (drzewo kauczukowe) dostarcza surowca (białe mleczko - lateks) do produkcji kauczuku naturalnego. Obecnie większość produktów gumowych wykonywana jest z zamienników kauczuku naturalnego (kauczuku syntetycznego), w dalszym jednak ciągu ma on zastosowanie w produkcji wyspecjalizowanych wyrobów, takich jak rękawice chirurgiczne. Surowce roślinne są też powszechnie stosowane przez przemysł farmaceutyczny (rośliny lecznicze – np. żeń szeń) i kosmetyczny (rośliny olejkodajne – róża, lawenda i inne).

Rośliny oleiste zawierają w suchej masie nasion lub miąższu owoców ponad 15% tłuszczów. Uzyskiwane z nich tłuszcze mogą mieć postać stałą lub płynną (oleje roślinne). Wykorzystywane są w gospodarstwach domowych (m.in. do gotowania i pieczenia) oraz w przemyśle cukierniczym i piekarniczym, konserwowym i rybnym, a także do produkcji farb, lakierów, impregnatów, kosmetyków, leków (olej z wiesiołka dwuletniego) i do smarowania silników (rzadko).
Wśród roślin oleistych największy

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

 • Czynniki rozwoju rolnictwa - pozaprzyrodnicze i przyrodniczne - geografia

  Czynniki (albo inaczej uwarunkowania) rozwoju rolnictwa to warunki, które decydują o charakterze rolnictwa danego kraju i regionu. Więcej »

 • Typy rolnictwa na świecie (rolnictwo ekstensywne, intensywne, pierwotne, tradycyjne i in.) - geografia

  Wyróżniając typy rolnictwa lub inaczej systemy rolniczego gospodarowania (i zaliczając produkcję rolniczą danego obszaru do określonego typu) uwzględniamy 3 główne kryteria: - cechy społeczne i własnościowe rolnictwa (związane z własnością ziemi uprawnej), - cechy produkcyjne rolnictwa (związane z... Więcej »

 • Rośliny żywieniowe

  Rośliny żywieniowe albo inaczej alimentacyjne lub spożywcze wykorzystywane są przez ludzi jako pożywienie. Spośród ponad 1,5 tys. uprawianych na świecie gatunków roślin żywieniowych około 50 uprawianych jest na skalę masową.Wyróżniamy wśród nich: rośliny zbożowe (ryż, pszenica,... Więcej »

 • Rośliny pastewne

  Rośliny uprawiane na paszę (pożywienie) dla zwierząt hodowlanych to inaczej rośliny pastewne. Część z nich jest również uprawiana jako rośliny żywieniowe i przemysłowe (np. ziemniak). Więcej »

 • Zwierzęta hodowlane na świecie - geografia

  Zwierzęta hodowlane to zwierzęta udomowione lub dzikie/nie udomowione (jeleniowate, zwierzęta futerkowe, strusie, krokodyle i inne), które są chowane (mają zapewnione pożywienie, schronienie oraz możliwość odpoczynku i  rozrodu) w gospodarstwach rolnych, na specjalistycznych fermach, w laboratoriach i w... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 3 =