Przemysł spożywczy obejmuje następujące branże:
- mięsny,
- tłuszczowy/olejarski,
- rybny,
- mleczarski,
- cukrowniczy,
- cukierniczy,
- młynarski,
- przetwórstwa owoców i warzyw,
- koncentratów spożywczych,
- spirytusowy,
- browarniany,
- tytoniowy.
Zajmuje on drugie miejsce w Polsce pod względem produkcji sprzedanej przemysłu i pierwsze pod względem liczby pracujących. Wśród zakładów tego przemysłu są zarówno duże (np. cukrownie), jak i małe zakłady wytwarzające żywność tradycyjnymi metodami (nieomal rzemieślnicze).
Zakłady te są rozproszone po całym kraju. Ich lokalizacja często nawiązuje do występowanie surowców – np. przemysł browarniany blisko źródeł wody o wymaganych właściwościach chemicznych, przemysł przetwórstwa owoców i warzyw w zagłębiach owocowych i warzywnych. Z drugiej strony szereg zakładów lokalizowanych jest w miastach – rynkach zbytu produktów przemysłu spożywczego (np. dawna warszawska mleczarnia Wola przejęta przez francuski koncern Danone).
Wiele zakładów przemysłu spożywczego przejętych zostało przez kapitał obcy (dotyczy to m.in. przemysłu browarnianego, czy cukrowniczego). Również jednak zakłady należące do polskiego kapitału mają znaczny udział w rynku – np. zakłady płatków śniadaniowych firmy Sante, czy firma Maspex Wadowice, produkująca napoje, soki, makarony i produkty instant (kawę rozpuszczalną, zabielacze itp.), która poza zakładami w Polsce posiada też zakłady w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
Polska jest obecnie ważnym producentem wielu artykułów przetwórstwa spożywczego w Europie, a nawet na świecie. Polska należy do największych producentów serów oraz owoców (1 miejsce na świecie) i warzyw mrożonych.