Przemysł mineralny w Polsce - ośrodki

Przemysł mineralny jest gałęzią przemysłu zajmującą się wydobyciem i przetwórstwem surowców skalnych i ceramicznych.
Do branży przemysłu mineralnego zalicza się:
- przemysł materiałów budowlanych, w tym: kamieniarstwo, przemysł cementowy, wapienniczy, gipsowy, produkcja elementów dachowych i prefabrykatów oraz ceramiki czerwonej – cegieł itp.,
- przemysł szklarski,
- przemysł ceramiczny/przemysł ceramiki ogniotrwałej.

Lokalizacja zakładów przemysłowych tej gałęzi przemysłu nawiązuje zazwyczaj do bazy surowcowej. Produkcja cementu, cegły, prefabrykatów i innych materiałów konstrukcyjnych jest ważna dla rozwoju budownictwa, a więc i całej gospodarki.

Polska ma dobrze rozwinięty przemysł cementowy. Produkcja cementu w Polsce w 2011 roku wynosiła prawie 19 mln ton, co stanowi 0,5% produkcji światowej i plasuje Polskę na 26 miejscu pod względem wielkości produkcji cementu na świecie. W Europie Polska pod względem produkcji przemysłu znajduje się na 6 miejscu. Największe cementownie znajdują się na Śląsku Opolskim (Górażdże, Strzelce Opolskie), w regionie świętokrzyskim (Sitkówka-Nowiny, Małogoszcz, Ożarów, zaprzestano produkcji w Cementowni Wierzbica), na Wyżynie Lubelskiej (Chełm i Rejowiec Fabryczny) oraz na Kujawach (Bielawy).
Również przemysł wapienniczy skoncentrowany jest w regionie świętokrzyskim i na Opolszczyźnie.

Gips budowlany produkuje się w Gackach koło Pińczowa w Niecce Nidziańskiej.

Lokalizacja hut szkła (produkują szkło płaskie - szyby, naczynia szklane i szkło użytkowe) uzależniona jest od występowania surowców szklarskich (piasku) oraz przebiegu gazociągów (gaz wykorzystywany jest jako źródło energii w piecach szklarskich). Tradycyjnie regionem szklarskim są Sudety. Tam – w Szczytnej – znajduje się huta szkła Sudety, produkująca szkło użytkowe – kryształowe. Szkło ołowiane (kryształowe) produkuje też Huta Violetta w Stroniu Śląskim. Duzi producenci szkła w Polsce to m.in.: huta w Sandomierzu (należąca do światowego lidera tej branży – firmy Pilkington), huta w Jarosławiu (należąca do firmy Owens-Illinois), huta w Piotrkowie Trybunalskim, huta w Zawierciu. W stanie likwidacji znajdują się zakłady przemysłu szklarskiego w Krośnie (producent szkła użytkowego - stołowego), przed ostatnim kryzysem finansowym jedna z lepiej rozpoznawalnych marek polskiego przemysłu przetwórczego.

Przemysł ceramiczny dostarcza wyrobów ceramiki sanitarnej (zlewy, sedesy), ściennej i podłogowej (płytki ścienne i podłogowe) oraz stołowej. Do dużych ośrodków tego przemysłu w Polsce należą: Koło, Bolesławiec, Opoczno, Ćmielów i Włocławek.

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
Błąd w roku urodzenia. Jesienin urodził się w 1895 roku.
• 2024-04-14 15:08:13
lub9ie życię m0i dr0dz3
• 2024-04-14 11:30:33
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24