Przemysł elektromaszynowy w Polsce - charakterystyka, czynniki lokalizacji - Geografia

Przemysł elektromaszynowy jest najważniejszą gałęzią polskiego przemysłu biorąc pod uwagę wartość produkcji globalnej poszczególnych gałęzi przemysłu, jak i strukturę polskiego eksportu (maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy stanowią ok. 38% jego wartości). Zatrudnienie znajduje w nim około 10% pracowników polskiego przemysłu.

Główne branże przemysłu elektromaszynowego to:
- przemysł metalowy (odlewnictwo, produkcja narzędzi itp.),
- przemysł maszynowy,
w tym przemysł środków transportu,
- przemysł precyzyjny,
- przemysł elektrotechniczny,
- przemysł elektroniczny.

Rozmieszczenie zakładów przemysłu elektromaszynowego związane jest głównie z głównymi ośrodkami i okręgami przemysłowymi w naszym kraju. Duże znaczenie mają w jego rozwoju inwestorzy zagraniczni, którzy w związku z dużymi zasobami wykwalifikowanej siły roboczej (efekt rozwoju szkolnictwa technicznego na poziomie ponadpodstawowym) lokalizują tu fabryki produkujące sprzęt transportowy, części do maszyn i maszyny na rynki gł. innych krajów Unii Europejskiej.

Polska w 2012 roku była największym producentem sprzętu AGD (pralek, odkurzaczy, lodówek itp.) w Europie (rośnie jednak konkurencja sprzętu produkowanego w Azji). Na eksport przeznaczone jest Swój sprzęt produkują w Polsce m.in.: Whirlpool w Zakrzowie i we Wrocławiu (dawne zakłady Polar), Philips w Białymstoku, BSH (Bosch i Siemens) w Łodzi, Electrolux, FagorMastercook (dawne zakłady Wrozamet) i LG we Wrocławiu. Polską marką na rynku AGD pozostała Amica, z fabryką w podpoznańskich Wronkach. Do niedawna polski Zelmer (znany na całym świecie producent odkurzaczy), którego fabryki znajdują się w Rzeszowie i pobliskiej Rogoźnicy, od 2013 roku jest częścią niemieckiego koncernu Bosch und Siemens Hausgeräte GmBH.

Polskie firmy należą do uznanych producentów silników elektrycznych. Produkowane SA one m.in. w: Tarnowie (zakłady Tamel), Bielsku-Białej, Cieszynie, Toruniu i Wrocławiu.
Maszyny rolnicze produkowane są m.in. w: Pruszkowie (gł. ciągniki rolnicze marki Ursus, Narwi w woj. podlaskim (firma Pronar), czy Grudziądzu (firma Unia). Obrabiarki produkowane są m.in. w Warszawie (firma Avia) i w Andrychowie. Transformatory i inny sprzęt elektro-energetyczny produkuje m.in. międzynarodowa firma ABB, która ma w Polsce 6 zakładów produkcyjnych , m.in. w: Łodzi, Wrocławiu, Przasnyszu i Aleksandrowie Łódzkim.

Przemysł środków transportu obejmuje: przemysł samochodowy, przemysł produkcji wagonów kolejowych i tramwajowych, przemysł lotniczy i przemysł stoczniowy.
Najtrudniejsza jest sytuacja polskiego (i ogólnie europejskiego) przemysłu stoczniowego, nie wytrzymującego konkurencji z przemysłem stoczniowym krajów Azji Wschodniej. Polskie stocznie zajmujące się w przeszłości budową statków – Stocznia Gdańska, Stocznia Szczecińska Nowa i Stocznia Gdynia są w trakcie likwidacji. Działają jeszcze w tych 3 miastach stocznie remontowe.
Zakłady przemysłu lotniczego (produkcja samolotów, śmigłowców i części do nich) przeżywały duże problemy ze zbytem swoich produktów po 1989 roku. Obecnie dzięki inwestycjom zagranicznym zakłady te znowu rozwijają się. W Polsce Południowej i Wschodniej istnieje tzw. Dolina Lotnicza, skupiająca zakłady z Rzeszowa, Bielska-Białej, Mielca, Sędziszowa Małopolskiego Krosna i Świdnika (łącznie ok. 100 firm lotniczych i instytutów badawczych). Jest to jeden z najbardziej znanych i największy klaster przemysłowy w Polsce. Największe zakłady lotnicze w Polsce znajdują się w Mielcu. Należą one od 2007 roku do amerykańskiej firmy Sikorsky Aircraft Corp. Produkuje podzespoły do śmigłowców Black Hawk oraz samoloty rolnicze Dromader,

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
kys(keepurselfsafe)
• 2024-02-28 14:36:21
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44
Ok
• 2024-02-27 09:29:45