Przemysł drzewno-papierniczy zajmuje się przerobem drewna. Wśród branż tego przemysłu można wymienić:
- przemysł tartaczny (produkcja tarcicy z drewna/gł. grubizny),
- produkcja płyt (pilśniowych i wiórowych) i sklejek,
- stolarka użytkowa (np. okienna),
- przemysł zapałczany,
- przemysł meblarski,
- przemysł celulozowo-papierniczny.
Znaczenie przemysłu drzewnego i papierniczego wzrosło w ostatnich latach. Zwłaszcza produkcja mebli i papieru należy do nastawionych na eksport. Polskie firmy eksportują prawie 3/4 produkowanych mebli i nieco mniej niż połowę produkowanego papieru i tektury oraz materiałów podłogowych. Wiele firm w branżach: produkcji płyt wiórowych i pilśniowych, meblarskiej i papierniczej należy do kapitału zagranicznego.
Lokalizacja zakładów przemysłu tartacznego nawiązuje do rozmieszczenia dużych kompleksów leśnych (Polska Północna i Wschodnia). Często są to zakłady niewielkie, zlokalizowane w małych miasteczkach i wsiach.
W 2011 roku w Polsce wyprodukowano 4,4 mln m3 tarcicy (desek, belek, bali, listew i innych), co stanowi ok. 1,1% produkcji światowej. Jest to głównie tarcica iglasta. Produkcja tarcicy w 2011 roku to tylko ok. 60% produkcji z 1980 roku, ale ok. 1,3 razy więcej niż w roku 2005.
Zakłady przemysłu płyt pilśniowych istnieją m.in. w: Krośnie Odrzańskim, Koniecpolu i Przemyślu i Czarnkowie. Płyty wiórowe produkowane są m.in. w: Szczecinku, Grajewie i Czarnkowie. Produkcję drewna podłogowego prowadzi m.in. firma Barlinek S.A. (zakłady w Barlinku na Pomorzu Zachodnim). Stolarkę okienną (trzeba pamiętać, ze współcześnie okna produkuje się nie tylko z drewna, ale też PCV) produkuje m.in. firma Drutex z Bytowa, firma Sokółka z Sokółki, czy firma Fakro z Nowego Sącza. Zakłady przemysłu zapałczanego zlokalizowane są w Czechowicach-Dziedzicach.
Dobrze rozwija się również przemysł celulozowo-papierniczy. W 2011 roku w Polsce wyprodukowano 3,75 mln ton papieru i tektury, co stanowi 0,9% produkcji światowej. Plasuje to nasz kraj na 21 miejscu na świecie i na 10 miejscu w Europie pod względem wielkości produkcji papieru i tektury. Produkcja papieru podobnie jak produkcja tarcicy wzrosła w ostatnich kilkunastu latach.
Dlatego największe zakłady umiejscowione są nad dużymi rzekami. Do największych producentów papieru należą zakłady w Świeciu, Kwidzynie, Ostrołęce, Krapkowicach i Kluczach.
Produkcja celulozy i papieru wymaga dużych ilości wody i przyczynia się do zanieczyszczenia wody.