Przemysł chemiczny na świecie - strona 4

i taniej energii (np. w produkcji nawozów azotowych).
Z kolei lokalizacja zakładów produkujących środki czystości, kosmetyki, czy farmaceutyki nawiązuje raczej do położenia rynków zbytu, tanich zasobów siły roboczej (np. w przemyśle kosmetycznym potrzebna jest ona do pakowania wyrobów) oraz możliwości kooperacji z ośrodkami naukowymi (zwłaszcza w przemyśle farmaceutycznym).
W przypadku zakładów przemysłu chemicznego pewne znaczenie maja też korzyści aglomeracji – jedne zakłady produkują bowiem często surowce wykorzystywane przez inne zakłady (np. kauczuk syntetyczny wykorzystywany jest przez zakłady produkujące opony).

Do krajów o najbardziej rozwiniętym przemyśle chemicznym należą: USA, Kanada, kraje azjatyckie - Japonia, Republika Korei, kraje nad Zat. Perską i kraje Europy Zachodniej - Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy oraz Rosja. Do największych koncernów chemicznych na świecie należą: niemieckie BASF i Bayer, amerykańskie Dow Chemicals i DuPont, tajwański FormosaPlastics, czy japoński Mitsubishi Chemical.

W 2009 roku na świecie wyprodukowano ponad 105,5 mln ton nawozów azotowych, najwięcej w Chinach (36,7% produkcji światowej), Indiach (11,4% produkcji światowej) oraz w USA i Rosji (ponad 7% produkcji światowej). Mniej wyprodukowano nawozów fosforowych – ok. 40 mln ton (najwięcej w Chinach i USA) oraz nawozów potasowych – ok. 25 mln ton (najwięcej w Kanadzie, Chinach, na Białorusi i w Izraelu).
Z kolei wśród największych producentów polipropylenu – jednego z podstawowych tworzyw sztucznych (wykorzystanie w produkcji folii, włókien, rur, izolacji i in.) są kraje azjatyckie: Republika Korei i Japonia, ponadto Niemcy, czy Brazylia.

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

 • Od rzemiosła do przemysłu - rozwój działalności przetwórczej

  Działalność przemysłowa nie jest pierwszym rodzajem działalności produkcyjnej nie związanej z rolnictwem. Rozwój przemysłu zapoczątkowany w połowie XVIII wieku był poprzedzony przez produkcję rzemieślniczą. Więcej »

 • Czynniki lokalizacji przemysłu - przykłady - geografia

  Właściwa lokalizacja zakładu przemysłowego pozwala ograniczyć koszty prowadzenia działalności produkcyjnej i/lub dystrybucji wytwarzanych wyrobów, a w efekcie zmaksymalizować zyski właściciela zakładu. Ta optymalna lokalizacja wynika bądź z wymogów procesów technologicznych stosowanych w... Więcej »

 • Przemysł paliwowo-energetyczny na świecie

  Przemysł paliwowo-energetyczny jest gałęzią przemysłu zajmującą się wydobyciem surowców energetycznych i ich przetwarzaniem na paliwa i energię elektryczną. Więcej »

 • Przemysł metalurgiczny na świecie

  Jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu jest przemysł metalurgiczny. Do działalności przemysłu metalurgicznego zaliczane jest:- wydobywanie rud metali (chociaż nie zawsze, zdarza się, że jako przemysł metalurgiczny rozumiemy tylko przerób tych rud),- ich wstępna obróbka (gł. wzbogacanie rud),-... Więcej »

 • Przemysł elektromaszynowy na świecie

  Przemysł elektromaszynowy (a w każdym razie niektóre jego branże) zaliczany jest do nowoczesnych gałęzi przemysłu, a stopień jego rozwoju jest wskaźnikiem poziomu rozwoju gospodarczego. W przemyśle elektromaszynowym wytwarzane produkty z reguły są znacznie przetworzone; produkcja tego przemysłu wymaga... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
Ładnie napisane ale nie wiem czy młody umysł ogarnie tyle nowych pojęć. Myślę, że ...
Sandra Rydzewska • 2021-10-24 15:00:48
.
z • 2021-10-24 14:48:34
O
O • 2021-10-24 13:18:33
xd
twojstary • 2021-10-24 12:18:46
"Asymptoty to proste, do których wykres funkcji zbliża się dowolnie blisko ale nigdy ic...
Mich • 2021-10-24 10:21:02