Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Tranzystor

Ostatnio komentowane
Naprawdę swietne wytłumaczenie o co chodzi z energia kinetyczna wzgledem ukladu odniesie...
Tom02 • 2018-08-18 20:49:41
@ Zaraza, dziękuję za czujność i zwrócenie uwagi. Już jest poprawna data urodzin.
ADMIN • 2018-08-20 13:14:31
"Jezu Chry..."! Dawno już nie czytałem tak czerwonego, komuszego, wypaczonego opracowani...
Otwórz oczy • 2018-08-15 18:21:31
Według mnie bardzo przydatne dzięki temu tekstowi mniej więcej zrozumiałam jak dział...
Emilia • 2018-07-26 20:05:25
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Tranzystor jest urządzeniem składającym się z trzech obszarów: emiter, baza i kolektor, które stanowią kolejno zmieniające się półprzewodniki domieszkowane typu n i p.

Do złącza emiter-baza przyłożone jest niewielkie napięcie w kierunku przewodzenia, natomiast na złączu baza-kolektor napięcie jest znacznie większe i jego kierunek jest zaporowy. Przy tak przyłożonych napięciach elektrony przechodzą z emitera do bazy, skąd w wyniku dyfuzji docierają do złącza baza-kolektor. Ponieważ kolektor znajduje się na potencjale dodatnim, więc jest wstanie wciągnąć elektrony do swojego obszaru, powodując tym samym zwiększenie prądu płynącego przez kolektor.

Natężenie prądu płynącego przez kolektor zależy więc od wartości napięcia przyłożonego pomiędzy emiterem a bazą.
Proces sterowania natężeniem prądu w kolektorze przy pomocy niewielkiego prądu emitera nazywany jest zjawiskiem tranzystorowym. Ze względu na swoje właściwości zjawisko tranzystorowe jest stosowane we wzmacniaczach oraz generatorach niegasnących drgań elektrycznych.

Polecamy również:

Komentarze (1)
1 + 2 =
Komentarze
Komp20000 • 2016-06-14 12:30:45
W zdaniu; "Proces sterowania natężeniem prądu w kolektorze przy pomocy niewielkiego prądu emitera nazywany jest zjawiskiem tranzystorowym." Powinno być, że mały prąd bazy steruje dużym prądem kolektora. Z tego co się uczyłem prąd emitera to suma prądów bazy i kolektora, więc prąd kolektora nie może być wiekszy niż prąd emitera (I prawo Kirhoffa). Drugim argumentem jest wzór na Ic: Ic=BxIb Gdzie: Ib prąd bazy Ic prąd kolektora B (beta) współczynnik wzmocnienia.