Drugie prawo Kirchhoffa

Drugie prawo Kirchhoffa jest konsekwencją zasady zachowania energii dla obwodu elektrycznego. Prawo to głosi, że w dowolnym obwodzie zamkniętym algebraiczna suma spadków napięć na poszczególnych odbiornikach prądu elektrycznego jest równa algebraicznej sumie sił elektromotorycznych (np. ogniw, prądnic itp.). Drugie prawo Kirchhoffa można zapisać równaniem:

ni=1Ui=ni=1ϵi
 
gdzie: U – napięcie, ε – siła elektromotoryczna.

Jak wynika z prawa Ohma spadek napięcia jest równy iloczynowi natężenia prądu (I) i oporu (R), więc drugie prawo Kirchhoffa można również wyrazić wzorem:

ni=1IiRi=ni=1ϵi

Korzystając z drugiego prawa Kirchhoffa należy najpierw wybrać kierunek obchodzenia obwodu, w celu ustalenia znaków natężeń prądów oraz sił elektromotorycznych.

Jeżeli kierunek przepływu prądu jest zgodny z dowolnie wybranym wcześniej kierunkiem obchodzenia obwodu, to natężenie prądu jest dodatnie. Jeżeli siła elektromotoryczna wytwarza prąd płynący w kierunku zgodnym z kierunkiem obchodzenia, to również jest dodatnia.

Dwa prawa Kirchhoffa w połączeniu z prawem Ohma pozwalają wyznaczać kierunki i natężenia prądów płynących w nawet bardzo skomplikowanych obwodach. Warunkiem jest jedynie znajomość wartości wszystkich oporów oraz sił elektromotorycznych w danym obwodzie prądu.

Drugie prawo Kirchhoffa – przykład.

Na rysunku został przedstawiony obwód składający się z dwóch sił elektromotorycznych oraz dwóch oporników. Jakie jest natężenie prądu płynącego w tym obwodzie?

 Zadanie to zostanie rozwiązane na dwa sposoby dla różnych kierunków obchodzenia obwodu.

Sposób I
Kierunek obchodzenia jest zgodny z kierunkiem ruchu wskazówek zegara.

Ponieważ elementy układu są połączone w sposób szeregowy, to przez każdy z nich płynie prąd o tym samym natężeniu. Drugie prawo Kirchhoffa wygląda więc następująco:

IR1+IR2=ϵ1+ϵ2

I=ϵ1+ϵ2R1+R2=10V+5V15Ω+5Ω=0,25A
 
Znak minus oznacza prąd płynie w kierunku przeciwnym do wybranego kierunku obchodzenia, czyli przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

Sposób II
Kierunek obchodzenia jest przeciwny do ruchu wskazówek zegara:

IR1+IR2=ϵ1ϵ2

I=ϵ1ϵ2R1+R2=10V5V15Ω+5Ω=0,25A

Otrzymana dodatnia wartość natężenia prądu oznacza, że kierunek przepływu prądu w tym obwodzie jest zgodny z wybranym kierunkiem obchodzenia.

Jak wynika z powyższego przykładu, otrzymane wyniki nie zależą od wyboru kierunku obchodzenia obwodu.

Polecamy również:

  • Pierwsze prawo Kirchhoffa

    Pierwsze prawo Kirchhoffa jest konsekwencją zasady zachowania ładunku elektrycznego. Głosi ono, że algebraiczna suma natężeń prądów wpływających i wypływających z danego węzła sieci jest równa zero. Więcej »

  • Prawo Ohma

    Prawo Ohma stwierdza, że natężenie prądu elektrycznego (I), który płynie przez przewodnik jest wprost proporcjonalne do napięcia (U), przyłożonego do końców tego przewodnika. Prawo to jest słuszne tylko w przypadku, gdy temperatura przewodnika pozostaje stała. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
fajny przydatny tekst
• 2025-04-27 18:43:52
ale banalne
• 2025-04-09 16:07:25
Może być
• 2025-03-27 18:35:05
siema mega fajne
• 2025-03-22 08:47:31
dzięki
• 2025-03-10 15:14:41