Półprzewodniki

Półprzewodniki są z reguły ciałami stałymi (kryształami), których opór właściwy wykazuje następujące cechy:

1.    Wartość w przedziale od 10-6Ωm do 106 Ωm. Ciała o oporze właściwym większym niż podana górna granica są izolatorami (dielektrykami), natomiast ciała o mniejszym oporze właściwym (niż dolna granica przedziału) są przewodnikami.
2.    Maleje wraz ze wzrostem temperatury – w przypadku przewodników jest odwrotnie.
3.    Zależy od czynników zewnętrznych takich jak np. światło, temperatura czy zanieczyszczenia półprzewodnika innymi substancjami.

Na rysunku przedstawiono strukturę elektronową izolatorów i półprzewodników.

 

Jak wynika z przedstawionego rysunku w przypadku półprzewodników przerwa energetyczna pomiędzy pasmem walencyjnym a pasmem przewodnictwa jest znacznie mniejsza niż w przypadku izolatorów.

Elektrony w półprzewodniku mają więc do pokonania mniejszą barierę, by móc stać się nośnikami prądu elektrycznego. Z reguły wystarczy dostarczyć do półprzewodnika energię w formie światła lub ciepła, by mógł on przewodzić prąd.

Najczęściej spotykanymi materiałami półprzewodnikowymi są krzem i german, a także związki pierwiastków III i V grupy układu okresowego.

Polecamy również:

  • Półprzewodniki samoistne

    Półprzewodniki samoistne są substancjami zbudowanymi z jednego typu atomów. W temperaturze bliskiej 0K wszystkie elektrony półprzewodnika są ściśle związane z jego atomami i nie mają możliwości ruchu, więc substancja nie może wówczas wykazywać właściwości elektrycznych. Więcej »

  • Półprzewodniki domieszkowe

    Półprzewodniki domieszkowe (niesamoistne) są materiałami, do których zostały wprowadzone atomy pierwiastków, różniących się wartościowością od atomów budujących półprzewodnik samoistny. Więcej »

  • Złącze p-n (dioda półprzewodnikowa)

    Dioda półprzewodnikowa zbudowana jest z dwóch rodzajów półprzewodników domieszkowanych - jeden typu p, drugi typu n. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17