Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Układ pokarmowy, wydalniczy i nerwowy ptaków - strona 2

Ostatnio komentowane
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
wy janusze spod biedronki hahahaha
ema • 2020-01-20 15:59:52
ELUWINA
KISIELEK • 2020-01-20 14:56:57
Fajne takie
Jarek • 2020-01-20 13:56:14
masno ni
Papryk • 2020-01-20 07:15:50
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

tzw. wypluwek.

Układ pokarmowy kaaczki

Układ pokarmowy krzyżówki: 1 - przełyk, 2 - wole, 3 - żołądek gruczołowy,
4 - żołądek mięśniowy, 5 - jelito cienkie, 6 - jelito grube, 7 - kloaka/Malyszkz
(07.09.2010)/commons.wikimedia.org

Układ wydalniczy

Układ wydalniczy budową przypomina układ wydalniczy gadów. Składa się nerek (typu nerki ostatecznej) oraz moczowodów, które uchodzą bezpośrednio do kloaki. Ptaki nie posiadają pęcherza moczowego (przystosowanie do lotu poprzez zmniejszenie ciężaru ciała). Produkty przemiany materii wydalane są w postaci kryształów kwasu moczowego wraz z kałem (kałomocz).

Układ nerwowy

Ptaki mają stosunkowo dużą masę mózgu. W porównaniu z gadami następuje u nich dalszy rozwój mózgu. Dotyczy to przede wszystkim kresomózgowia (silnie rozwinięte gładkie półkule mózgu) i móżdżku (zawiera ośrodki równowagi, koordynacji ruchowej i orientacji przestrzennej). Rdzeń przedłużony jest charakterystycznie esowato wygięty. W związku z powyższym u ptaków (podobnie jak i u gadów) następuje zatracenie liniowego układu mózgu. Od mózgu odchodzi 12 par nerwów czaszkowych. Niektóre ptaki charakteryzują się duża inteligencja, u innych rozwinęły się zachowanie społeczne. Większość posiada zdolności budowlane przejawiające się w tworzeniu gniazd.

Ptaki mają dobrze rozwinięty zmysł wzroku i słuchu, słabo natomiast węchu. Oczy zaopatrzone są w powieki i błonę migawkową.

Budowa oka kury
Błona migawkowa w oku kury/DanKeshet
(04.5.2005)/commons.wikimedia.org

Mają duże gałki oczne,

Polecamy również:

 • Budowa i szkielet ptaka

  Ptaki mają opływowe ciało, które składa się z głowy, szyi, tułowia, skrzydeł oraz kończyn dolnych. Głowa ptaków jest zakończona rogowym dziobem powstałym z przekształconych szczęk. W zależności od trybu życia i sposobu zdobywania pokarmu dzioby... Więcej »

 • Układ krwionośny i oddychanie ptaków

  Patki posiadają zamknięty układ krwionośny. Składa się on z dwóch obiegów krwi: dużego i małego (płucnego). Budową przypomina układ krwionośny gadów. Zmiany następują w sercu. Serce składa się z dwóch przedsionków (prawego i lewego)... Więcej »

 • Rozmnażanie i rozwój ptaków

  Wszystkie ptaki są rozdzielnopłciowe. Zapłodnienie jest wewnętrzne, choć tylko nieliczne samce posiadają narząd kopulacyjny wynicowany z kloaki. Więcej »

 • Przystosowanie ptaków do lotu

  1. Aerodynamiczny kształt ciała pomaga w pokonaniu oporu powietrza;2. Przekształcenie kończyn przednich w skrzydła, które tworzą powierzchnię lotną; Więcej »

 • Gatunki ptaków

  Ptaki bezgrzebieniowe to ptaki pozbawione grzebienia na mostku, które mają uwstecznione skrzydła. Są nielotami. Zaliczamy tutaj:• kiwi• strusie Więcej »

Komentarze (0)
3 + 5 =