Układ pokarmowy
Układ pokarmowy rozpoczyna się otworem gębowym prowadzącym do jamy gębowej. Dalej znajduje się gardziel (wyraźnie odgraniczona od jamy gębowej), przełyk, żołądek (na ogół dobrze wykształcony, szczególnie u węży), jelito cienkie (do którego uchodzą przewód trzustkowy i wątrobowy), jelito ślepe i jelito grube zakończone kloaką. W jamie gębowej znajdują się ujścia gruczołów śluzowych oraz jednakowe zęby (zazwyczaj stożkowate i zagięte do tyłu, u roślinożernych spłaszczone). Niektóre jadowite gady (głównie węże ale też i jaszczurki) mają dodatkowo zęby jadowe połączone z gruczołami jadowymi.
![]() |
Zęby u gadów/Yanpetro (26.03.2010)/commons.wikimedia.org |
Żółwie są bezzębne, posiadają natomiast rogowe płytki pokrywające ich szczęki (rogowy dziób). Na dnie jamy gębowej znajduje się też dobrze wykształcony ruchomy język, który może pełnić rolę narządu zmysłu dotyku i węchu (u węży i jaszczurek jest długi, cienki i rozdwojony na końcu) lub organu chwytnego (u kameleona służy do łapania ofiar).
![]() |
Język kameleona |
Gady są ogół drapieżne, często połykają ofiary w całości, a następnie trawią je przez dłuższy czas (węże pobierają pokarm raz na kilka tygodni). W trawieniu często uczestniczą gastrolity (kamienie żołądkowe), które biorą udział w rozdrabnianiu p