Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Gatunki gadów

Ostatnio komentowane
Świetna analiza.
Łukasz • 2019-11-13 21:19:50
XD
XD • 2019-11-13 17:25:59
Prawda Dawid oddam ci mój kanał
Young Igi • 2019-11-13 12:53:32
szmata
shmata • 2019-11-13 12:56:10
xd co tu się dzieje zapraszam, do mnie na kanał Jakubix Jakubix z mordką w okularach
Jakubix • 2019-11-13 09:07:34
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Gady dzielimy na cztery rzędy: żółwie, hatterie, łuskonośne i krokodyle.

Żółwie występują głównie w strefie tropikalnej lub subtropikalnej. Prowadzą wodny lub lądowy tryb życia. Pierwsze z nich mają kończyny przypominające wyglądem wiosła. Drugie są stosunkowo mało ruchliwe. Żółwie mogą być mięsożerne lub roślinożerne. Ciało żółwi chronione jest przez pancerz, który zbudowany jest z rogowych (w części grzbietowej) i kostnych płyt (w części brzusznej).

Przedstawicielami żółwi są m.in: żółw skórzasty, żółw błotny, żółw cętkowany, żółw leśny, żółw diamentowy, żółw zielony, żółw szylkretowy.

Haterie to grupa gadów wyglądem przypominająca jaszczurki, obecnie reprezentowana przez jeden gatunek będący reliktem. Cechy przodków, które zachowały się u hatterii to: pozostałości struny grzbietowej pomiędzy żebrami, żebra skórne, oko ciemieniowe oraz rozmieszczenie zębów nie tylko na kościach szczękowych. Hatteria występuje w Nowej Zelandii i jest zagrożona wyginięciem.

Łuskonośne to grupa zwierząt, których ciało pokryte jest łuskami oraz tarczkami. Zaliczamy tutaj: jaszczurki i węże.

Jaszczurki to szeroko rozpowszechniona grupa gadów występująca niemal na całej kuli ziemskiej (z wyjątkiem

Polecamy również:

 • Budowa gadów i szkielet

  Gady są dość zróżnicowaną grupą zwierząt. Ich ciało jest najczęściej wydłużone i składa się z głowy, szyi, tułowia i ogona. Na ogół występują też dwie pary rozstawionych na boki kończyn. Więcej »

 • Układ krwionośny i oddychanie gadów

  Gady posiadają zamknięty układ krwionośny. Składa się on z dwóch obiegów krwi: dużego i małego (płucnego). Budową przypomina układ krwionośny płazów. Zmiany następują w sercu. Serce składa się z dwóch przedsionków (prawego i lewego)... Więcej »

 • Układ pokarmowy, wydalniczy i nerwowy gadów

  Układ pokarmowy rozpoczyna się otworem gębowym prowadzącym do jamy gębowej. Dalej znajduje się gardziel (wyraźnie odgraniczona od jamy gębowej), przełyk, żołądek (na ogół dobrze wykształcony, szczególnie u węży), jelito cienkie (do którego... Więcej »

 • Rozmnażanie i rozwój gadów

  Gady są rozdzielnopłciowe. Posiadają parzyste gonady, które uchodzą do kloaki. Układ rozrodczy żeński składa się jajników i jajowodów, a układ rozrodczy męski z parzystych jąder, najądrzy i nasieniowodów. Ponadto samce posiadają wynicowane z kloaki prącie. Więcej »

 • Znaczenie i ochrona gadów

  1. Gady są ważnym ogniwem wielu łańcuchów troficznych. Z jednej strony stanowią dużą grupą konsumentów odżywiających się bezkręgowcami (owadami, mięczakami, pierścienicami) oraz drobnymi kręgowcami (rybami, innymi gadami, ptakami i ssakami). Z drugiej zaś są źródłem pokarmu dla wielu... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 1 =