Gatunki gadów

Gady dzielimy na cztery rzędy: żółwie, hatterie, łuskonośne i krokodyle.

Żółwie występują głównie w strefie tropikalnej lub subtropikalnej. Prowadzą wodny lub lądowy tryb życia. Pierwsze z nich mają kończyny przypominające wyglądem wiosła. Drugie są stosunkowo mało ruchliwe. Żółwie mogą być mięsożerne lub roślinożerne. Ciało żółwi chronione jest przez pancerz, który zbudowany jest z rogowych (w części grzbietowej) i kostnych płyt (w części brzusznej).

Przedstawicielami żółwi są m.in: żółw skórzasty, żółw błotny, żółw cętkowany, żółw leśny, żółw diamentowy, żółw zielony, żółw szylkretowy.

Haterie to grupa gadów wyglądem przypominająca jaszczurki, obecnie reprezentowana przez jeden gatunek będący reliktem. Cechy przodków, które zachowały się u hatterii to: pozostałości struny grzbietowej pomiędzy żebrami, żebra skórne, oko ciemieniowe oraz rozmieszczenie zębów nie tylko na kościach szczękowych. Hatteria występuje w Nowej Zelandii i jest zagrożona wyginięciem.

Łuskonośne to grupa zwierząt, których ciało pokryte jest łuskami oraz tarczkami. Zaliczamy tutaj: jaszczurki i węże.

Jaszczurki to szeroko rozpowszechniona grupa gadów występująca niemal na całej kuli ziemskiej (z wyjątkiem Antarktydy). Jaszczurki na ogół są szybkie i zwinne. Posiadają cztery pięciopalczaste kończyny oraz ogon, który w przypadku zagrożenia może być odrzucany (autonomia). Cześć jaszczurek, których kończyny uległy redukcji (np. padalec), wyglądem przypomina węże. Jaszczurki prowadzą lądowy tryb życia. Mogą występować też pod ziemią i na drzewach. Są drapieżnikami. Żywią się drobnymi bezkręgowcami, głównie owadami.

Przedstawicielami jaszczurek są m.in. : jaszczurka zwinka, jaszczurka żyworodna, jaszczurka zielona, padalec zwyczajny (występujące w Polsce) oraz gekony, kameleony, legwany, warany.

Węże podobnie jak jaszczurki są liczną i szeroko rozpowszechnioną grupą zwierząt. Prowadzą zarówno lądowy jak i wodny tryb życia. Występują w lasach, na łąkach, obszarach pustynnych i w górach. Posiadają wydłużone, beznogie ciało zróżnicowane na część tułowiową i ogonową. Kręgosłup składa się z licznych kręgów (od 200 do 450), tak że najdłuższe osobniki mogą osiągać długość nawet kilkunastu metrów. Węże są drapieżnikami. Ich cechą charakterystyczną jest ruchome połączenie kości czaszki, dzięki czemu mogą połykać duże kęsy pokarmu. Wiele węży ma zęby jadowe, za pomocą których unieruchamia swoje ofiary. Dusiciele posiadają silnie umięśnione ciało.

Przedstawicielami węży są m.in.: gniewosz plamisty, wąż Eskulapa, zaskroniec zwyczajny, żmija zygzakowata (występujące w Polsce) oraz boa dusiciel, anakonda zielona, pyton plamisty, grzechotnik straszliwy.

Krokodyle to największe gady, które spotykać możemy w strefie tropikalnej, subtropikalnej i umiarkowanej (nie występują w Europie i Antarktydzie). Mają wydłużone ciało zapatrzone w cztery kończyny i ogon. Pokryte rogowymi tarczkami, pod którymi znajdują się płyty kostne. Prowadzą wodno-lądowy tryb życia. Są groźnymi drapieżnikami. Krokodyle posiadają cechy, które nie występują u innych gadów. Są to czterodzielne serce (całkowita przegroda komorowa), kostne podniebienie oraz zęby osadzone w zębodołach.

Przedstawicielami krokodyli są m.in. : krokodyl nilowy, aligator amerykański, kajman okularowy, gawial gangesowy.

Polecamy również:

 • Budowa gadów i szkielet

  Gady są dość zróżnicowaną grupą zwierząt. Ich ciało jest najczęściej wydłużone i składa się z głowy, szyi, tułowia i ogona. Na ogół występują też dwie pary rozstawionych na boki kończyn. Więcej »

 • Układ krwionośny i oddychanie gadów

  Gady posiadają zamknięty układ krwionośny. Składa się on z dwóch obiegów krwi: dużego i małego (płucnego). Budową przypomina układ krwionośny płazów. Zmiany następują w sercu. Serce składa się z dwóch przedsionków (prawego i lewego)... Więcej »

 • Układ pokarmowy, wydalniczy i nerwowy gadów

  Układ pokarmowy rozpoczyna się otworem gębowym prowadzącym do jamy gębowej. Dalej znajduje się gardziel (wyraźnie odgraniczona od jamy gębowej), przełyk, żołądek (na ogół dobrze wykształcony, szczególnie u węży), jelito cienkie (do którego... Więcej »

 • Rozmnażanie i rozwój gadów

  Gady są rozdzielnopłciowe. Posiadają parzyste gonady, które uchodzą do kloaki. Układ rozrodczy żeński składa się jajników i jajowodów, a układ rozrodczy męski z parzystych jąder, najądrzy i nasieniowodów. Ponadto samce posiadają wynicowane z kloaki prącie. Więcej »

 • Znaczenie i ochrona gadów

  1. Gady są ważnym ogniwem wielu łańcuchów troficznych. Z jednej strony stanowią dużą grupą konsumentów odżywiających się bezkręgowcami (owadami, mięczakami, pierścienicami) oraz drobnymi kręgowcami (rybami, innymi gadami, ptakami i ssakami). Z drugiej zaś są źródłem pokarmu dla wielu... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 3 =
Liliput888888888
2023-03-20 19:38:41
Jest git
Ostatnio komentowane
.
• 2023-06-04 13:15:02
;
• 2023-06-04 12:38:28
Hejka może być
• 2023-06-04 08:47:54
H
• 2023-06-02 09:43:13
fff
• 2023-06-01 19:03:56