Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Porównanie budowy mózgu kręgowców

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Elementami wchodzącymi w skład ośrodkowego układu nerwowego są: mózgowie, rdzeń kręgowy oraz obwodowy układ nerwowy. W toku eowlucji rozmiary mózgów niektórych kręgowców ziwekszyły się w stosunku do wielkości ciała.

Ryby

Część ośrodkową układu nerwowego stanowi pięć pęcherzyków, które ułożone są liniowo. Mózg zbudowany jest z: kresomózgowia, międzymózgowia, śródmózgowia, móżdżku oraz rdzenia przedłużonego. U ryb kostnoszkieletowych dobrze rozwiniętym elementem jest śródmózgowie, a u ryb chrzęstnoszkieletowych – kresomózgowie.

Płazy

Mózg płazów ma niski poziom rozwoju. Jest mały w stosunku do masy ciała. Najwyżej złożoną budowę w obrębie tej grupy posiadają płazy bezoogonowe, a najlepiej rozwiniętą strukturą jest śródmózgowie. U pozostałych płazów ośrodkowy układ nerwowy składa się z mózgowia, rdzenia kręgowego i nerwów obwodowych. Ułożenie elementów jest liniowe. Kresomózgowie jest dobrze rozwinięte i podzielone na dwie półkule.

Gady

Brak u gadów liniowego ułożenia pęcherzyków. Najlepiej rozwiniętą strukturą jest kresomózgowie. Wciąż mózgowie jest niewielkie w stosunku do masy całego ciała.

Ptaki

Mózg ptaków jest większy niż ryb, gadów i płazów. Występuje silnie rozwinięte mózgowie,

Polecamy również:

 • Bezżuchwowce

  Bezżuchwowce to kręgowce występujące w morzach i wodach słodkich. Zaliczamy do nich śluzice i minogi. Charakterystyczną cechą bezżuchwowców  jest brak szczęk oraz płetw parzystych. Więcej »

 • Ryby

  Ryby to wodne kręgowce zmiennocieplne. Stanowią najliczniejszą i najbardziej zróżnicowaną grupę kręgowców. Zamieszkują zarówno wody słodkie jak i słone. Występują w strefie przybrzeżnej, wodach powierzchniowych, otwartej toni wodnej, na dużych głębokościach oraz dnie mórz i oceanów. Więcej »

 • Płazy

  Płazy są to zwierzęta dwuśrodowiskowe, które w swej budowie wykazują zarówno przystosowanie do lądowego jak i wodnego trybu życia. Występują w pobliżu słodkich zbiorników wodnych (wyjątkowo słonych), w miejscach wilgotnych, podmokłych i bagnistych Więcej »

 • Gady

  Gady to typowo lądowe kręgowce, które uniezależniły się od środowiska wodnego. Posiadają szczelną powłokę ciała (ochrona przed utratą wody), dwie pary pięciopalcowych kończyn (lokomocja na lądzie), wydajny układu oddechowy i krwionośny oraz błony płodowe (umożliwiają rozwój zarodka na... Więcej »

 • Ptaki

  Ptaki są to stałocieplne, opierzone kręgowce, które posiadają zdolność aktywnego lotu. Niektóre z nich utraciły tę właściwość kosztem wtórnego przystosowania się do naziemnego lub ziemno-wodnego tryby życia. Przeloty ptaków najczęściej mają ograniczony zasięg, choć... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 1 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');