Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Bezżuchwowce

Ostatnio komentowane
Michał pali papierosy za szkołą.
Kuba • 2018-10-19 10:22:06
dziena
fff • 2018-10-18 18:43:37
slabe bo nic nie rozumiem
kassc • 2018-10-18 17:40:56
DZIEKI
AAA • 2018-10-18 16:28:37
Czytam na konkurs (:
XD • 2018-10-18 16:06:25
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Bezżuchwowce to kręgowce występujące w morzach i wodach słodkich. Zaliczamy do nich śluzice i minogi. Charakterystyczną cechą bezżuchwowców  jest brak szczęk oraz płetw parzystych.

Budowa bezżuchwowców na przykładzie minoga

Budowa zewnętrzna

Węgorzowate miękkie ciało minoga okryte jest gładką skórą (brak łusek) i dużą ilością śluzu. Możemy je podzielić na słabo wyodrębnione: głowę, tułów i ogon. Na głowie znajduje się para małych oczu i pojedynczy otwór nosowy. Otwór gębowy otoczony jest lejkowatą przyssawką zaopatrzona w rogowe ząbki (brak szczęk). W grzbietowej części ciała znajdują się płetwy nieparzyste: grzbietowa i ogonowa.

Minóg rzeczny

Minóg rzeczny (Lampetra fluviatilis)/M.Buschmann (2004)/commons.wikimedia.org

Układ szkieletowy i mięśniowy

Szkielet osiowy tworzy struna grzbietowa otoczona łącznotkankową osłoną i chrzęstnymi łukami kręgowymi. W części głowowej występuje chrzęstna czaszka, którą tworzą puszka mózgowa, aparat przedgębowy lejka i koszyczek skrzelowy. Mięśnie bezżuchwowców ułożone są metamerycznie

Układ pokarmowy

Minogi są zewnętrznymi pasożytami ryb. Żywią się ich krwią i tkankami miękkimi. Aby pobrać pokarm przyczepiają się do ciała ryby za pomocą lejkowatej przyssawki i nacinają ich skórę rogowymi ząbkami. Układ pokarmowy minogów składa się

Polecamy również:

 • Ryby

  Ryby to wodne kręgowce zmiennocieplne. Stanowią najliczniejszą i najbardziej zróżnicowaną grupę kręgowców. Zamieszkują zarówno wody słodkie jak i słone. Występują w strefie przybrzeżnej, wodach powierzchniowych, otwartej toni wodnej, na dużych głębokościach oraz dnie mórz i oceanów. Więcej »

 • Płazy

  Płazy są to zwierzęta dwuśrodowiskowe, które w swej budowie wykazują zarówno przystosowanie do lądowego jak i wodnego trybu życia. Występują w pobliżu słodkich zbiorników wodnych (wyjątkowo słonych), w miejscach wilgotnych, podmokłych i bagnistych Więcej »

 • Gady

  Gady to typowo lądowe kręgowce, które uniezależniły się od środowiska wodnego. Posiadają szczelną powłokę ciała (ochrona przed utratą wody), dwie pary pięciopalcowych kończyn (lokomocja na lądzie), wydajny układu oddechowy i krwionośny oraz błony płodowe (umożliwiają rozwój zarodka na... Więcej »

 • Ptaki

  Ptaki są to stałocieplne, opierzone kręgowce, które posiadają zdolność aktywnego lotu. Niektóre z nich utraciły tę właściwość kosztem wtórnego przystosowania się do naziemnego lub ziemno-wodnego tryby życia. Przeloty ptaków najczęściej mają ograniczony zasięg, choć... Więcej »

 • Ssaki

  Ssaki są to najwyżej uorganizowana grupa zwierząt. Odznacza się dobrze rozwiniętym mózgiem, a przez to dużą inteligencją. Ssaki podobnie jak ptaki są zwierzętami stałocieplnymi, dzięki czemu opanowały wszystkie strefy klimatyczne na kuli ziemskiej. Na ogół prowadzą naziemny tryb życia, ale możemy... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 2 =