Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Doping - szkodliwe działanie na organizm człowieka

Ostatnio komentowane
masno ni
Papryk • 2020-01-20 07:15:50
tak
taj • 2020-01-19 20:40:35
Pomocne informacje.
Julita • 2020-01-18 10:37:03
iknhnni
polklll • 2020-01-17 13:54:01
NIe sądzĘ
UGA BUGA • 2020-01-16 18:08:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Czym są środki dopingujące?

Środki dopingujące są substancjami chemicznymi, które są stosowane w celu sztucznego polepszenia sprawnośći fizycznej. Stosowanie takich środków przez zawodników sportowych powoduje ich dyskwalifikacje oraz jest zakazane. Do środków dopingujących zalicza się: testosteron, erytropoetynę oraz środki anaboliczne – mieszanki białkowe.

Konsekwencje zdrowotne stosowania dopingu

W zależności od stosowanego środka wyróżnia się inne konsekwencje zdrowotne jego stosowania. Stosowanie testosteronu u mężczyzn prowadzi do zmniejszonej jego syntezy przez organizm. To z kolei jest przyczyną zmian anatomicznych w budowie jąder, szczególnie ich zmniejszenia oraz prowadzi do zaburzeń płodności – do zmniejszenia czynności kanalików plemnikotwórczych. Ponadto podczas długotrwałęgo stosowania androgennych steroidów dochodzi do rozrostu prostaty, zwiększenia zarostu oraz owłosienia. Kiedy androgeny stosują kobiety może dojść do nieodwracalnego zaniku miesiączki. Stosowanie wielu substancji w różnych ilościach może doprowadzić do uszkodzenia miąższu wątroby, gdyż wątroba odpowiada za dezaktywację między innymi substancji należących do sterydów. Z kolei stosowanie erytropoetyny, jako środka dopingującego może doprowadzić do zagęszczenia krwi i wzrostu jej lepkości, a co za tym idzie do zwiększenia ryzyka powstawania zakrzepów. Prowadzić to może do ataku serca, udaru mózgu, a także do nagłego zgonu spowodowanego niewydolnością układu krążenia.

Polecamy również:

Komentarze (0)
4 + 5 =