Choroby skóry pasaożytnicze– przyczyny, objawy, leczenie

Grzybica to obecnie najbardziej rozpowszechniona choroba pasożytnicza skóry wywołana przez  mikroskopijne chorobotwórcze grzyby: dermatofity, drożdżaki, grzyby drożdżopochodzne i pleśniowe. Obraz kliniczny choroby różni się w zależność od rodzaju grzyba atakującego skórę, a zakażenie może mieć charakter ogólny lub miejscowy. Grzybica jest chorobą zakaźną, którą zarazić można się przez kontakt z zarodnikami grzybów. Najczęściej grzyby przenoszoną są ze skóry zainfekowanych osób lub zwierząt, albo z powierzchni różnych przedmiotach, z którymi wcześniej miał kontakt chory (podłoga pod prysznicem, ręcznik, grzebień itp.). Na grzybice szczególnie narażone są osoby korzystające z basenów, siłowni, saun, gabinetów kosmetycznych, publicznych toalet i im podobnych miejsc. Powstawaniu grzybicy sprzyja wilgoć, ciepło i brak dostępu światła. Częste kąpiele (przyczyniają się do rozmiękczenie naskórka, co ułatwia jego zakażenie), złe osuszanie skóry, duża potliwość, nieprzewiewane i obcisłe ubranie, niewygodne buty to czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na grzybicę. Najczęściej spotykane grzybice występują w obrębie skóry dłoni i stóp, równie często rozwija się grzybica paznokci. Grzybica skóry owłosionej dotyka zazwyczaj dzieci w wieku przedszkolno-szkolnym,  a grzybica skóry gładkiej jest bardziej  powszechna, bowiem występuje o osób w każdym wieku.

Ogólne objawy grzybicy to:  miejscowe zaczerwienie, świąd skóry, powstawanie wykwitów i pęcherzyków skórnych,  świąd,  a niekiedy nieprzyjemny zapach. W przypadku podejrzenia lub stwierdzenia grzybicy należy udać się do dermatologa, który na podstawie obrazu klinicznego przepiszę odpowiednią kurację (kremy, maści, leki doustne) lub zleci wykonanie dodatkowego badania mykologicznego, w celu rozpoznania rodzaju chorobotwórczego grzyba.

Grzybica paznokci
Grzybica paznokci

Wszawica jest to choroba wywołana przez  wszy –  niewielkie pasożytnicze owady,  które żywiąc się krwią ludzi i zwierząt  przyczyniają się do wystąpienia zmian skórnych na ciele swych żywicieli. Wszawica jest chorobą wysoce zakaźną, która rozprzestrzenia się zwłaszcza w dużych skupiskach ludzi np. przedszkolach, szkołach, internatach, akademikach, czy środkach komunikacji miejskiej, w których bliski lub bezpośredni kontakt osób sprzyja przenoszeniu tych pasożytów.

Wszawica ludzka dzieli się na 3 typy: głowową, odzieżową i rzadziej spotykaną łonową.

Wszawica głowowa jest najczęściej spotykana u dzieci w wieku przedszkolno szkolnym, ale może występować także u osób dorosłych nie przestrzegających higieny głowy oraz u osób, które przypadkowo zaraziły się tym pasożytem przez kontakt z chorą osobą. Samice wszy składają jajeczka tzw. gnidy na skórze głowy żywiciela, blisko nasady włosów, do których przylegają dzięki klejącej substancji. Po kilku dniach ( 6-10)  wylęgają się larwy, które  w przeciągu tygodnia przeradzają się w dorosłego osobnika.

Objawem wszawicy głowy jest siny świąd skóry oraz grudki zapalne, które pojawiają się w miejscach ukłuć. Poza tym dorosłe wszy, a szczególnie ich gnidy można dostrzec gołym okiem. Leczenie wszawicy polega na zastosowaniu na skórę głowy chemicznych środków owadobójczych występujących najczęściej w postaci szamponów. Kurację należy powtórzyć po kilku dniach, gdyż preparaty zabijają dorosłe wszy, ale są mało skuteczne w przypadku jaj. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, należy: przestrzegać zasad higieny, korzystać z własnych środków osobistego użytku (grzebieni, szczotek, ręczników, nakryć głowy), a także często kontrolować głowy dzieci uczęszczających do przedszkola i szkoły.

Wszawica

Wesz łonowa (Pthirus pubis) na rzęsach człowieka/ KostaMumcuoglu/wikipedia 31.12.2007/
commons.wikimedia.org

 

 

 

Polecamy również:

  • Funkcje skóry człowieka

    1. ochronna – skóra stanowi ochronę:• mechaniczną – przed urazami mechanicznymi (otarcia, skaleczenia, uderzenia);• fizyczną – przed niekorzystnymi warunkami klimatycznymi i pogodowymi (temperatura, opady, wiatr) oraz promieniowaniem... Więcej »

  • Higiena skóry – zasady

    1. Mycie ciała - codzienne zabiegi pielęgnacyjne zapewniają higieniczny wygląd oraz zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów, które wywołują różne stany chorobowe. • Codzienne po całym dniu należy myć całe ciało, aby usunąć brud i pot oraz pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.•... Więcej »

  • Budowa i funkcje włosa – schemat

    Włosy to giętkie, nitkowate, zbudowane z keratyny włókna, będące wytworem naskórka pokrywającym skórę ssaków. Odgrywają istotną rolę u zwierząt, u których tworzą gęstą osłoną biorącą udział w regulacji temperatury i zatrzymywaniu ciepła. Człowiek posiada zredukowane... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
ez
• 2024-05-20 17:04:26
ok
• 2024-05-20 16:01:25
slabiutko ogólniki
• 2024-05-19 14:36:56
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20